امروز: جمعه, ۲ فروردین , ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۳:۴۲  آخرین بروزرسانی : شهریور ۷ام, ۱۳۹۶
سرخط خبری :
تبلیغات
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۷ شهر ۱۳۹۶ | کد خبر : 75493
  ارسال خبر چاپ خبر
 • قائم مقام رییس فدراسیون جهانی تنیس روی میز تاکید کرد: اصفهان مسیر تندرو رقابت ایران با چین پرداختن جدی فدراسیون‌ها به بحث استعدادیابی و سرمایه گذاری گسترده در این بخش موجب می شود تا در آینده نسل جوانی در رشته‌های مختلف ورزشی داشته باشیم و خیز بلندی به سمت مدال آوری در رشته‌های گوناگون در…

  قائم مقام رییس فدراسیون جهانی تنیس روی میز تاکید کرد:

  اصفهان مسیر تندرو رقابت ایران با چین

  پرداختن جدی فدراسیون‌ها به بحث استعدادیابی و سرمایه گذاری گسترده در این بخش موجب می شود تا در آینده نسل جوانی در رشته‌های مختلف ورزشی داشته باشیم و خیز بلندی به سمت مدال آوری در رشته‌های گوناگون در میادین جهانی و المپیک برداشته شود.

  به گزارش خبرنگار ورزشی ایسنا منطقه اصفهان، در این میان برخی فدراسیون‌ها خود ارائه دهنده طرح‌ها وایده های جدید بودند و یا مجری طرح‌های فدراسیون جهانی خود. فدراسیون تنیس روی میز از جمله فدراسیون‌هایی است که موظف است با اجرای طرح جهانی این رشته که به عنوان ” هوپس” از آن نام برده می‌شود، سوار بر قطار توسعه و گسترش این رشته در جهان شود. سفر “گلن تپر” ، قائم مقام رییس فدراسیون جهانی این رشته به ایران و در ادامه به اصفهان و بازدید وی از کلاس جهانی که در ایران برگزار شد و همچنین دو اردوی هوپس ملی دختران و پسران بهانه‌ای شد تا هم صحبت وی شویم:

  کمی در خصوص جایگاه و وظایفی که در فدراسیون جهانی دارید صحبت کنید؟

  حدود ۱۹ سال است برای ITTF یا فدراسیون جهانی تنیس روی میز کار کردم. در آن موقع که به عنوان مسئول توسعه ITTF استخدام شدم، رییس این فدراسیون برای من ۳ وظیفه مشخص کرد که اولویت اول و مهم ما ایجاد یک برنامه توسعه جهانی بود. طرح هوپس، برنامه ما برای رسیدن به این هدف است که می‌بایستی ساختار و چارچوبی را تعریف و ایجاد می‌کردیم. در حال حاضر برای اجرای این طرح بیش از ۱۰ کارمند تمام وقت، ۱۰۰ کارمند نیمه وقت و در حدود ۲ میلیون دلار بودجه در بخش توسعه داریم. برنامه طرح توسعه هوپس ITTF جوائز بسیاری را به عنوان یکی از بهترین برنامه‌های توسعه در بین رشته‌های مختلف ورزشی در سراسر جهان به خود اختصاص داده است.

  برنامه دوم ما، برگزاری کلاس‌های آموزشی و ارتقا دانش افزایی مربیان این رشته در سطح جهان است تا بتوانند بازیکنان بهتری آموزش دهند. در این رابطه کتاب‌های مختلفی نیز نگارش شده از جمله کتاب مربیگری سطح یک جهانی که توسط خودم نوشته شده و در ادامه نیز درصدد هستیم برای سطوح بعدی مربیگری جهانی کتاب‌های خوب و جامعی داشته باشیم که مربیان بتوانند دانش خود را بالا ببرند.

  و هدف سوم شما که به نظر می‌رسد در آن بسیار موفق بودید، چیست؟

  درست است در هدف سوم که عضویت همه کشورهای جهان در فدراسیون جهانی تنیس روی میز بوده است بسیار موفق عمل کردیم. در زمان شروع کار حدود ۱۸۰ کشور عضو فدراسیون بود و خوشحالم که بگویم امسال این تعداد به ۲۲۶ کشور رسیده است. یعنی تعداد اعضای ما از اعضا رسمی و دائمی سازمان ملل بیشتر است. این پروسه ۱۸ سال طول کشید تا به این مرحله رسید. طولانی شدن مسیر به این دلیل بود که ما می‌خواستیم گام‌هایمان آهسته اما محکم و ادامه دار باشد و مطمئن باشیم که اعضا کارشان را برای رشد و توسعه به خوبی انجام می‌دهند، بنابراین ترجیح دادیم این افزایش به آهستگی و در طی سالهای بیشتری صورت گیرد.

  کمی در مورد سفرتان به ایران صحبت کنیم، هدف اصلی شما از سفر به ایران چه بود؟

  سفر من به ایران دو مرحله داشت. یک بازید از برنامه‌های ارتقا سطح دانش مربیان بود که در تهران برگزار شد این دوره آموزشی شامل سه بخش بود، سطح یک و دو مربیگری و دوره تربیت مدرس برای سطح یک جهانی. بعد از اتمام این دوره، ایران از این طریق می‌تواند برای برگزاری سطح یک مربیگری جهانی مستقل عمل کند و ITTF به برگزاری و پوشش دیگر سطوح مربیگری بپردازد و تمامی این دوره‌ها با موفقیت انجام شد.

  مساله ای که من را خوشحال و متعجب کرد سطح دانش مربیان در کلاس‌هایی بود که برگزار شد، بیشتر آنها تحصیلات بسیار خوب در سطوح بالا داشتند.

  گویا قسمت دوم سفرتان هم شگفت انگیز و خاطره ساز بوده؟

  بله، قسمت دوم سفر من شخصی و بیشتر جنبه تفریحی داشت که مربوط به گذراندن تعطیلاتم در ایران بود. به طور خاص در مورد اصفهان و شیراز صحبت‌های زیادی شنیده بودم و بنابراین دوست داشتم به این دو شهر زیبا سفر کنم و البته در حاشیه سفری که به این دو شهرداشتم، فرصت کردم با مسئولان و مدیران ارشد شهر و ورزش این دو شهر به ویژه اصفهان آشنا شوم.
  در مجموع از میزبانی و مهمان نوازی ایرانیان خیلی خوشحال شدم. مهمان نوازی و رابطه دوستانه مردم و نظم و نظام یافتگی شهر اصفهان مرا به شدت تحت تأثیر قرار داد.

  ***اصفهان برای ما یک موقعیت ویژه است

  نکته بسیار مثبتی که در اصفهان با آن مواجه شدم و برای ما در ارتقا تنیس روی میز یک امتیاز است فضایی بود که در اصفهان دیدم. در اصفهان خانه تنیس روی میز بسیار زیبا و مناسبی وجود دارد و شنیدم قرار است این سالن و امکانات آن ارتقا پیدا کند و بهتر هم شود.

  امتیاز خاص بودن دیگر اصفهان برای فدراسیون جهانی افراد وارتباط خوب مدیر تنیس روی میز اصفهان با افراد بانفوذ است. در ملاقاتی که با شهردار اصفهان که مدیر ارشد شهر است، داشتم پیشنهاد میزبانی روز جهانی تنیس به عنوان میزبان اصلی فدراسیون در سال آینده دادم که با استقبال ایشان روبرو شد. ششم آوریل هر سال که روز “جهانی تنیس روی میز” است در کشورهای عضو جشن گرفته می‌شود و برنامه های خاص خود را برگزار می‌کنند همانند اصفهان که طی ۳ سال گذشته به عنوان نماینده ایران برنامه‌های بسیار خوب و قوی برگزار و اسناد آن را برای ما ارسال کرد. به طور خاص و گسترده‌تر یک کشور را هر سال از سوی فدراسیون جهانی معرفی می‌کنیم تا برنامه‌های ویژه‌ای در سطح جهان در انجا برگزار کنیم و قرار شد سال ۲۰۱۸ اصفهان این میزبانی را داشته باشد. فکر می‌کنم اصفهان ظرفیت بسیار خوب و زیادی در این زمینه دارد.

  به خاطر اینکه شما مدیر توانمند و با دانشی به نام تکابی دارید که ویژگی‌های خوبی دارد، از جمله اینکه وی پشتوانه و سوابق بسیار خوبی در تنیس روی میز دارد و همچنین سوابق درخشان در تجارت بازاریابی و مهم‌تر این که ارتباطات بسیار خوب و دوستانه‌ای با قسمت‌های اداری و مقامات مهم شهر اصفهان و در کنار اینها با بازیکنان نیز رابطه خوب و نزدیکی دارد که همگی از ایشان رضایت دارند، مجموع تمام اینها موجب می‌شود که آینده‌ای خوب و درخشانی برای ورزشکاران این رشته با توجه به حمایت چنین مدیری در اصفهان رقم بخورد.

  به شدت مشتاقم سال آینده در یکی از زیباترین نقاط شهر اصفهان که اعتقاد دارم جای جای این شهر زیبا و شگفت انگیز است و من آن را بیشتر یک شهر موزه‌ای می‌بینم در فضایی بسیار گسترده میزهای تنیس روی میز چیده شود ومردم زیادی با ملیت‌های مختلف در کنار هم با راکتی در دست بازی کنند امیدوارم میدان نقش جهان مکانی باشد که این رویداد در آنجا انجام می‌شود چرا که آنجا بسیار زیبا بود و مرا به وجد آورد به ویژه زمانی که شنیدم در آنجا چوگان نیز بازی می‌شده است.

  ***نوشاد تحت حمایت هوپس بود، فکر کنم دو دختر آینده دار در اصفهان داشته باشیم

  از اردوی تیم‌های ملی هوپس دختران و پسران بازدید داشتید، نظرتان چه بود؟

  خوشحالم که مسافرتم در اصفهان همزمان شده با این دو اردو. در مورد این برنامه باید بگویم که یک برنامه هرمی شکل است که با سطح ملی شروع می‌شود بعد قاره‌ای و در نهایت جهانی. برای سطح ملی باید کشورها درون خود برنامه جامع و کاملی در مورد استعدادیابی و تربیت این نفرات داشته باشند. بعد از آن در اردوهایی که مربوط به هر منطقه و قاره می‌شود نفرات برتر باز در کنار هم قرار گرفته و رقابت می‌کنند. در سطح جهانی ما بهترین‌ها را برای تیم جهانی و حضور در مسابقات جهانی انتخاب می‌کنیم. برنامه ما براین است تا سطح بازیکنان تنیس روی میز جهان را با بازیکنان چینی کمتر کنیم و از این طریق رقابت‌های زیبا و نزدیکی را به وجود آوریم.

  در اردوی پسران ۱۶ نفر از برترین‌های ایران که ۶ نفر آنها اصفهانی بودند حضور داشتند و رقابت‌های بسیار خوبی انجام دادند برای اینکه قابلیت و توانمندی آنها مشخص شود آنها با ۱۲۰ نفر رقابت کردند. در اردوی دختران نیز همین تعداد نفرات حضور داشتند با همان تقسیم بندی ۶ نفر از اصفهان و بقیه از دیگر شهرهای ایران اما در بخش دختران ۱۶ نفر از بین ۹۰ نفر در کشور انتخاب شده بودند و همگی این بچه‌ها بین ۶ تا ۸ سال بودند. شور و علاقه و همچنین انگیزه‌هایی که من در طی این دو اردو در چشمان تک تک آنها دیدم من را به آینده این رشته در ایران بسیار امیدوار کرد و انرژی زیادی به من منتقل شد.

  و آیا فرد یا افرادی بودند که به طور خاص‌تر مورد توجه شما قرار گرفته باشند؟

  ما می دانیم استعدادهای زیادی در ایران وجود دارد، چرا که قهرمان دو سال اخیر ما هوپس از ایران بود و آینده بسیار خوبی دارد. خوشحال می‌شوم که از دختران با استعداد ایرانی هم در مراحل نهایی مسابقات جهانی فردی را ببینم. ما نباید فکرمان را محدود کنیم و البته که افراد با استعدادی در این اردو بودند، ولی ممکن است شخصی که امروز می‌بینید خوب بازی می‌کند در آینده اینگونه نیست و بالعکس. در بین دختران، دختری را دیدم که مادرش از بازیکنان سابق بود و امروز مربی بسیار خوبی است و یا دختر دیگری را دیدم که چپ دست بود و بسیار باهوش و تکنیکی ضربه می‌زد، وقتی ما این استعدادها را در کنار مربیان با دانش و متخصص قرار دهیم آینده‌ای درخشان و موفق برای این بازیکنان رقم می‌زنیم. ما اینجاییم تا این فرصت را برای آنها ایجاد کنیم.

  فدراسیون جهانی به “نوشاد ” وقتی که بسیار جوان بود، کمک کرد. فکر می‌کنم وی الان در آخر راه نیست، بلکه در ابتدای مسیر است و باید نوشاد را به عنوان سطح پایه قرار دهیم تا هر نسل دیگری که می‌آید بالاتر از وی بروند.

  من فکر می‌کنم که این مسیر با این استعدادها و مربیان یک فرصت است برای پیشرفت. فدراسیون جهانی به دنبال کشورهایی است که بتوانند رقیب خوبی برای چین باشند که این به ساختار خوب مربیان آموزش دیده، مقامات اجرایی که خیلی خوب با مقامات دولتی در ارتباط باشند و ساختار خوب فدراسیون و حمایت قوی از جانب دولت  برمی گردد، ما براین باوریم که ایران یکی از این کشورها است و این ظرفیت در اصفهان در اوج است.

  *** ایران فوق العاده است از تبلیغات منفی رسانه‌ای علیه ایران متاسفم…..

  بیشتر در مورد برداشتی که از ایران داشتید صحبت کنید …

  حدود ۲۰ سال است که مربی به ایران می‌فرستادم و یک ذهنیت و تجاربی داشتم. در خصوص ایران در تمام موارد گذشته مربیان و مدرسان یک دل نگرانی قبل از سفر به ایران به دلیل تبلیغات منفی رسانه‌ای داشتند. ولی در هر موردی آنها بعد از اتمام مأموریت و سفری که به ایران داشتند، گفتند تجربه خوبی بود، مردم و فضای ایران عالی بودند. ببینید، من شاهرخ شهنازی و افشین بدیعی (دبیر کمیته المپیک ایران و دبیر کل فدراسیون آسیا) را مدت‌ها است، می‌شناسم و از دوستان بسیار خوب من هستند. آن‌ها بارها مرا به ایران دعوت کردند، به ویژه برای دیدن اصفهان. می‌دانستم که میزبانی خوبی خواهند داشت. بر طبق چیزهایی که آنها گفته بودند و ذهنیتی که داشتم انتظار یک سفر خوب داشتم، اما الان سفر من در شرایط بسیار عالی است.

  واقعاً متاسفم که ایران به طور نامناسب و اشتباه در رسانه‌های جهان معرفی شده است. در این کشور افراد تحصیل کرده زیادی وجود دارد. می‌بینم همه چقدر به تحصیلات اهمیت می‌دهند. من به بیش از ۱۰۰ کشور سفر کردم اما در هیچ کدام از آنها این گونه استقبال و میزبانی گرم و دوستانه را ندیدم. حتی افراد زیادی که در خیابان و یا مکان‌های دیدنی من را می‌دیدند به سمت من می‌آمدند و سلام و خوشامدی می‌گفتند و سؤال می‌کردند از کجا آمدم؟ بهم خوش گذشته؟ ایران را دوست داشتم؟ و برایم آرزوی سفر خوب می‌کردند.

  در کشور من با وجود اینکه کشوری ثروتمند است، افراد زیادی داریم که تکدی گری می‌کنند. افراد بی خانمان و کسانی که مشروب می‌خوردند و وضعیت مناسبی ندارند. اما در ایران و به ویژه اصفهان من این موارد را ندیدم به طور قطع در هر کشور افراد فقیر وجود دارد. اما سطح آن به اعتقادم در ایران پایین است در کل تجربه من بسیار مثبت و خوب بود.

  وقتی که برگردم سعی خواهم کرد که این ذهنیت غلط و اشتباه را در مورد ایران از بین ببرم، از هر طریقی که می‌توانم. از طریق دوستان و همچنین سایت جهانی تنیس روی میز با گزارش و نوشته‌هایی که خواهم داشت.

  به خاطر سفرهای زیادی که دارم دوستان و اطرافیانم از من سؤال می‌کنند که کشوری را برای سفر به آنها پیشنهاد کنم و یا اینکه کدام کشور را دوست دارم و اگر قرار باشد جایی غیر از استرالیا را برای زندگی انتخاب کنم کجا خواهد بود؟

  من لیستی دارم که محدود است و ایران در لیست من وارد شد. در ایران به ۳ شهر تهران، شیراز و اصفهان و البته پاسارگاد رفتم. همگی خوب بودند، اما اصفهان برای من چیز دیگری است.

  ***بعد خود ایران، غذا و موسیقی ایرانی مرا سوپرایز کرد

  آیا دوست دارید در تعطیلات به همراه خانواده دوباره سفری به ایران داشته باشد؟

  البته، شک نکنید! مطمئن باشید من به اصفهان برمی گردم همراه با خانواده و شاید دوستانم.

  در مورد موسیقی ایرانی و علاقمندی که به این موسیقی هم پیدا کردید هم صحبت می‌کنید؟

  در طول سفری که به ایران داشتم، همواره موسیقی ایرانی بخشی از برنامه روزانه‌ام بود. به ویژه در ماشین در زمان رفت و آمد به اماکن مختلف. این فرصت در اصفهان بیشتر ایجاد شد، در طول سفر به اصفهان موسیقی فردی را بیشتر گوش دادم که ریتم بسیار شاد و خوبی داشت به نام “حامد همایون”. فرصت پیدا کردم که واژه‌هایی از آن را یاد بگیرم و مفاهیم آن را متوجه شوم و کم کم آن را با صدای بلند بخوانم.

  در زندگی من یکسری علایقی وجود دارد، که یکی از آنها غذا است، من دستور غذا و آشپزی تمام کشورها را امتحان کردم. البته هر کسی با غذای چینی، ایتالیایی و فرانسوی آشنا است ولی ذهنیت و تجربه من از غذاهای ایرانی واقعاً خوب است و شاید بتوان گفت بهترین است. دیزی یکی از غذاهای بسیار خاصی بود که فرصت کردم آن را در ایران تجربه کنم و همچنین کباب و چاشنی‌های غذایی که در ایران بود. در صبحانه هم آشی دارید که بسیار خوشمزه و مقوی است.

  علاقه دوم من موسیقی است. من معمولاً به کنسرت‌های مختلف می‌روم و موسیقی‌ها مختلفی را گوش می‌دهم. در ایران فرصت کردم که از موسیقی سنتی و پاپ ایرانی هم لذت ببرم و خیلی خوب بود.

  تنیس روی میز، علاقه سوم من است. این تجربه در ایران بسیار خاص بود چرا که در ایران در میان مربیان تحصیل کرده و بسیار علاقمند قرار گرفتم. سیستم اجرایی که با آن مواجه شدم بسیار ساختار خوب و توانمندی بود که درون آن استعدادهای خوبی وجود داشت.

  علاقه بعدی من خانواده‌ام است و امیدوارم در آینده با برنامه‌ای که قرار است با کمک و حمایت فدراسیون جهانی تنیس روی میز در اصفهان برگزار کنیم این چهار علاقه‌ام را بتوانم در کنار هم داشته باشم.

  آن طور که دیدیم علاقه زیادی به دیدن آثار تاریخی اصفهان داشتید؟

  هر جای ایران می‌روی تو را شگفت زده می‌کند. من وقتی به پاسارگاد و پرسپولیس رفتم، صبح زود بود و تنها دو نفر در آنجا بودند. مکانی با عظمت و زیبا و پر رمز و راز که مربوط به ۲۵۰۰ سال قبل است. انتظار من حضور افراد زیادی برای دیدن این مکان بود، اما ناراحت شدم زمانی که فقط دونفر را دیدم، البته فکر کنم شاید به خاطر گرمای هوا و این که روزی که ما رفتیم آخر هفته نبود این مساله رخ داده بود و از همه مهم‌تر به اعتقاد من به دلیل تبلیغات منفی است که در مورد ایران ایجاد شده و مطمئن هستم در آینده وضعیت توریستی ایران بسیار خوب خواهد شد و گردشگران زیادی برای دیدن این مکان‌های رؤیایی و زیبا به ایران خواهند آمد.

  دیدن میدان نقش جهان و ساختار آن با توجه به کاربردهایی که برای آن در نظر گرفته بودند مرا به وجد آورد و همچنین پل‌های زیبایی که دارید و مساجدی که وجود دارد با کاشی کاری و رقص نور و رنگهایی که دارند همه سحر آمیز بودند و یا بنایی که به منار جنبان معروف است مهندسی معماری آن شگفت انگیز است.

  ***زعفران ایران سفارش اختصاصی همسرم است

  از اصفهان سوغاتی چیزی خرید کردید؟

  در مورد سوغاتی و هدیه‌هایی که می‌خواهم از ایران ببرم، سؤال کردید. من با چمدانی به ایران آمدم که نصف آن شامل هدایای کوچکی بود که برای افراد به ایران آورده بودم و فکر می‌کردم که فضای خالی خواهم داشت. اما الان جایی برای هدایایی که گرفته‌ام ندارم. بلیط من این اجازه را به من می‌دهد که باری با وزن مشخص برای برگشت داشته باشم. اما از آنجایی که همه در اینجا با من مهربان بودند و به من هدیه دادند الان با بردن آنها مشکل دارم.

  فرش ایرانی، صنایع دستی مختلف، کتاب ولوح زیبایی که از شهردار اصفهان هدیه گرفتم، گز، ترمه، کیف چرمی زیبایی که یکی از مربیان برای من و همسرم آورد همگی بخشی از سوغاتی و هدایایی است که از دوستانم در ایران گرفتم و البته سفارش همسرم زعفران که بارها تاکید بر خرید آن داشت. زعفران ایران بسیار معروف است.

  این‌ها همگی بسیار عالی وخوب هستند بیشتر کشورهایی که می‌روم ممکن است در آخر به تو تنها یک هدیه بدهند ولی من اینجا بیش از ۲۰ هدیه زیبا و ارزشمند دریافت کردم که این بخشی از فرهنگ و مهمان نواز بودن مردم ایران واصفهان بود.

  به گزارش ایسنا، گلن تپر به صحبتی که بارها در طول مصاحبه بدان اشاره داشت عمل کرد و در گزارشی که به فدراسیون جهانی و بر روی سایت گذاشت به نکات مثبتی که در سفر به ایران با آن مواجه شده بود اشاره کرد.

  گفت و گو از: الهه مولادوست، خبرگزاری ایسنا منطقه اصفهان

  برای اشتراک این مطلب در فیس بوک کلیک کنید
  برچسب ها :
  نظرات کاربران در "مصاحبه تاریخی قائم مقام فدراسیون جهانی تنیس روی میز در باره تکابی واصفهان"

  نظرات

  *

  تازه ترین اخبار