امروز: دوشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹ | ۱۹:۳۵:۵۱  آخرین بروزرسانی : تیر ۸ام, ۱۳۹۴
سرخط خبری :
تبلیغات
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۴ | کد خبر : 15783
  ارسال خبر چاپ خبر
 • با توجه به دیدگاههای متنوع و مختلفی که در این باره از دوستان ومربیان ومدرسان گرامی ارسال ومنتشر شده است  در همین ارتباط مطلبی از آقای جمیل لطف الله نسبی ارسال شده که جهت  خانواده تنیس روی میز کشور تقدیم میگردد:      

  با توجه به دیدگاههای متنوع و مختلفی که در این باره از دوستان ومربیان ومدرسان گرامی ارسال ومنتشر شده است  در همین ارتباط مطلبی از آقای جمیل لطف الله نسبی ارسال شده که جهت  خانواده تنیس روی میز کشور تقدیم میگردد:

   

   

   

  برای اشتراک این مطلب در فیس بوک کلیک کنید
  نظرات کاربران در "تحلیل تفاوت پیچ زیر ایجاد شده هنگام برخورد توپ با نقاط مختلف راکت"
  1. حسن گفت:

   با سلام و عرض ادب .بسیار غالی و ممنون.برداشت این حقیر پیچ و سرعت توپ بستگی به نیروئی است که به ان وارد می شود.این مهم را هم در همان مبحث صراحتا اعلام کردم و تشکر از جمیل عزیز که بصورت علمی و شفاف این مورد را بررسی و توضیح دادند.با تشکر

  2. محمدرضا گفت:

   با سلام خدمت حسن آقا ، مدیریت سایت و تشکر از آقا جمیل. حسن آقا اگه توجه کنید ، صحبت های آقا جمیل با نظر شما فکر کنم که منافات داشته باشد. اعمال نیرو با بالای راکت بهتر صورت میگیرد ولی آیا هر اعمال نیرویی باعث گشتاور بیشتر میشود؟. من که هرچه در مقاله ی آقا جمیل فکر کردم به این نتیجه رسیدم که با پایین راکت ، گشتاور بیشتری انجام میشود. امیدوارم درست فکر کرده باشم.با تشکر و احترام

  3. با درود
   از جناب لطف اله نسبی بابت این تحلیل سپاسگزاریم،امیدواریم شاهد مباحث دیگری از ایشان باشیم.

  4. حسن گفت:

   باسلام و عرض ادب.بحث بازیکن حرفه ای است.اقا محمد رضا انواع مختلف توپ از نظر سرعت و پیچ و با نقطه فرودهای مختلف روی میز ما ارسال می شود که مناسب انها بایستی با توجه به توان بدنی ضربه حمله اجرا شود.از طرفی بازیکنانی هستند که روی دریافت پیچ >>ضعیفتر یا بالعکس میباشد بازیکن بایستی بتواند در تمام نقاط میز حریف حمله و با هر کجای راکت بسته به نوع پیچ یا سرعت توپ ارسال شده ضربه بزند نحوه نیروی اعمال شونده و به کجای توپ ضربه زدن نوع بخصوصی از پیچ یا سرعت را تولید می کند ولی اینکه فلان قسمت راکت پیچ بیشتری بدهد صحیح نیست و اصل انست که میزان نیرو ی وارده تولید کننده سرعت یا پیچ بیشتر می باشد. ولی اگر بحث احتیاط است و در رابطه با بازیکن نیمه حرفه ای یا پایین تر صحبت می شود منطقه احتیاط دور وسط و مرکز راکت است .با تشکر

  5. محمدرضا گفت:

   با سلام خدمت حسن آقا. با شما در این مواردی که گفتید موافقم. بالاخره هر یک از دوستان در مورد بحث مورد نظر ، نقطه نظرات متفاوت ممکن است داشته باشند که قابل احترام است. با تشکر

  6. رضا گفت:

   با سلام
   بنده هم با نظر محمدرضا کاملا موافقم چون در مقاله چند بار تکرار شده نیروی fدر هر دو حالت یکسان و برابر است پس فقط راکت پیچ توپ را کم یا زیاد میکند واینکه اقای حسن چرا گفتند قسمت راکت تاثیری در پیچ توپ ندارد!! را نمیدانم. از اقا جمیل خواهش میکنم درمورد این اختلاف نظر پاسخ دهند و ایا این مقاله مربوط به همه بازیکنان میباشد یا بقول حسن فقط برای نیمه حرفه ای هاست؟

  7. حسین گفت:

   با سلام
   خیلی عالی بود با تشکر از آقای لطف الله نسبی و همینطور مدیر فهیم سایت
   با تشکر

  8. حسن گفت:

   با سلام و عرض ادب.یا نیروی وارد شونده به توپ عامل پیچ و سرعت هست یا خیر.این حقیر می گویم هست.حال اگر فرار است بررسی شود نیرویf در دو حالت مساوی باشد کدام قسمت به توپ پیچ بیشتری می دهد.باید توپ در یافتی نیز یکسان و دقیقا دارای نیروی مساوی در دو ازمایش بودهو نقطه فرود هم دقیقا روی میز ما توپ ارسالی یکی و در هر دو ازمایش با تکنیک یکسان و…….این مهم انجام و فکر نمی کنم در رابطه با توسعه در ورزش امروز که بدلیل سرعت زیاد بایستی حتی قبل از اوج ضربه ها انجام شود موردی حل شده یا تاثیر گذار باشد.
   استفاده از کجای راکت روی ضربه حریف حکمی است تاکتیکی که اگر غیر از ان بکنیم پوئن را خواهیم داد.مثال شما می توانید در ضربه فیلیپ از پایین وسط راکت استفاده کنید و موفق باشید .خیر یا توپهایی با سرعت زیاد را بهتر نیست با مرکز راکت پاسخگو باشیم.در تک زدت روی توپهایی با پیچ زیر زیاد بهتر نیست از نوک راکت قسمت کمی پایین تر استفاده و ضربه به نفطه ۴و۵ توپ زده شود.اگر در بازی مجبور شدیم تاپ اسپین بعد از اوج بزنیم بهتر نیست از مرکز رو به پایین راکت استفاده شود.در کات پیچ زیر بهتر نیست از نوک راکت کمی رو به پایین و……اینها حکم است چون تجربه کرده ایم اینگونه بهتر است.ولی در زمان حال که سرعت بازی بسیار بالاست توپ قبل از اوج ضربه زده می شود نقش اساسی در چگونگی و میزان نیروی اعمل شده با حرکات تند و تیز پا در یافتن پوزیشن بهتر برای استفاده از عضلات در گیر در شرایط بدنیه و امادگی جسمانی ایده ال است.سرعت ساعد بیشتر نشانه بازی بهتر می باشد که ان پیش زمینه ها را لازم داردو…..
   اگر ۳۰ سال پیش با ان سرعت بازی کم مد نظر بود و توپها بعد از اوج و انقدر بازی طول می کشید که …….بحث انجای راکت و پیچ و …..منطقی بود اما هم اکنون این مهم حکم تکنیکی و از ان گذشته ایم و باید توپ را در ضربه اول یا سوم تمام کنیم.نکته خوبی جمیل عزیز اشاره کرد در سرویس مثلا معکوس با بالا و پایین پیچ متفاوتی ایجاد می شودو گول زننده برای حریف است فقط همین وگرنه یک بازیکن می تواند تمرین کند با بالای راکن پیچ بیشتری بدهد و دیگری بر اثر تمرین با پایین راکت.بسته به ان است نیروی اعمال شونده چه میزان است و با کجای راکت بهتر است روی ان ضربه بخصوص ضربه بزنیم.حکم تاکتیکی.با تشکرو اخرین مطلب در این رابطهوشاید هم من اشتباه می کنم ولی…

  9. سعیدزارع زاده گفت:

   سلام
   با تشکر از مطلب عالی آقا جمی.ل فکر کنم همه اتفاق نظر داشته باشند که فرق این مطلب با مطالب علمی پیشین بدیهی است و این گویای شاخص بودن آقا جمیل در بین مربیان ایرانی است. امید وارم دوباره شاهد مطالب زیبا و جذابشون باشیم.

  10. حسینی گفت:

   ممنون از مدیر محترم سایت به خاطر قسمت آموزش به خصوص
   تشکر میکنم از همه ی عزیزان مخصوصا آقا حسن به خاطر مطالب پربار ایشان

  11. محمدرضا گفت:

   با سلام. در اینکه مطالب آقا جمیل ، شیوا و کاملا علمیست شکی نیست. جای خوشحالیست. امیدواریم اینگونه مباحث آموزشی ادامه داشته باشد. با تشکر

  12. پيشيار گفت:

   با سلام و احترام
   و عرض تشکر از مطلب آقای لطف الله نسب
   البته بنا به مقاله بالا صحیح است که: “چون برآیند نیروهای وارده به توپ بیشتر است، پیچ بیشتری نیز حاصل می‌شود” ولی باید به این نکته هم توجه کرد که اولاً: بُرد(پرتاب) توپ هم بیشتر می‌شود و باید به این نکته توجه کرد که امروزه پیچ این ضربات پیچ زیری مهم‌تر است یه محل فرود آنها؟
   دوماً: مقاله بالا در شرایط کاملاً یکسان صحیح است در حالی که هر چه ضربه با نقاط بالاتری نواخته شود، باید زاویه راکت بازتر(نزدیک به خط افق) باشد که باعث ایجاد پیچ بیشتر و سرعت کمتر می‌شود.
   بنده معتقدم باید یک حالت آپتیمال بین پیچ و سرعت بدست آورد.

  13. amidi گفت:

   با سلام از اقا جمیل لطف الله نسبی بخاطر مطلب مبتنی بر تحقیق و علمشان ممنونم و همچنین تذکر اقای پیشیاربرای توجه به تاکتیک در کنار تکنیک و مسایل ذهنی (شماره ۱۲).بالاخره پس از یکماه از طرح سوال اقای محمد رضا دهقانی زاده پاسخی کاملا کارشناسانه بدست امد از همه بخاطر این تلاش ممنونم

  14. سپهری گفت:

   با سلام و احترام
   هدف از این مسئله طراح سوال میخواهد بداند چگونه می شود به توپ پیچ بیشتری داد که کاربرد ان در پینگ پنگ مورد استفاده باشد.انچه طبیعی و علمی است نیروی اعمال شده به توپ باعث پیچ یا سرعت بیشتر می شود .زمانی که در بازی سرعتی امروز روی هر پیچ یا سرعتی بازیکن میتواند با اعمال نیروی بیشتر که غالب بر نیروی موجود در توپ است ضربه زده و بران چیره شود.
   با توجه به اینکه در رابطه با پیچ بیشتر و اینکه با کجا از ان نقطه راکت پیچ زیر بیشتری میتوان اعمال کرد که جناب اقای حسن ترکان در مطلب کارشناسیشان توضیح داده اند . حال اگر کاربردی بخواهیم بحث را به پیش ببریم و در اموزش بازیکن این مورد به نتیجه برسد بهتر است اصل مطلب که نیروی عامل تعین کننده است را مد نظر داشته باشیم.
   در همین جا جا دارد که از جناب اقای حسن ترکان تشکر نمود به خاطر اینکه در مباحث مختلف فنی و اموزشی اظهار نظر کرده و با گفته های کلیدی و بیان نکات ریز ما را اگاه میسازند .خواهشمندیم از ایشان که نظرات علمی دیگر خود را در رابطه با این موضوع عنوان نمایند تا استفاده ببریم.

  15. بخشنده گفت:

   با سلام
   از مطلب کارشناسی شده آقای جمیل لطف الله نسبی عزیز بسیار متشکرم و جا دارد از زحمات ایشان تشکر کرد ولی مزید اطلاع دوستان باید بگویم که شما کافی است در حرکت کات روی کات روی میز خودتان امتحان کنید فکر میکنم براحتی قابل درک باشد که قسمت پائین راکت پیچ بیشتری به توپ وارد میکند هر چند کسانی هم هستند که به لحاظ قدرت بسیار مچشان میتوانند با بالای راکت پیچ قابل قبولی به توپ بدهند که اگر آنها با تمرین بتوانند با قسمت پائین پیچ بدهند مطمئاً موفق تر خواهند بود و در کتاب level 1 coaching manual در صفحه ۲۱۸ و ترجمه همان کتاب که زحمت آنرا برادر عزیزم آقای جمیل لطف الله نسبی کشیدند در صفحه ۳۵۶ به مبحث محل برخورد توپ روی راکت البته در خصوص سرویس به تشریح مطلب پرداخته است که میتوان آنرا به اکثر پیچها تعمیم داد . بهر حال بنده با نظر آقا جمیل موافق هستم و از کلیه علاقمندان به تنیس روی میز نیز خواهش میکنم چیزی را بدون علم ،آگاهی و تجربه نپذیرند .
   ضمناً هر چیزی که مطرح میشود وحی منزل نیست کما اینکه اگر قرار بود چیزی تغییر نکند الان وضعیت تنیس روی میز این نبود و هنوز باید مثل ۴۰ سال پیش بازی میشد . موفق باشید .

  16. دهقانی گفت:

   با عرض سلام
   من از جناب اقای حسن خواهشمندم که مطالب کارشناسانه و علمی خودرا در این سایت ارائه دهند تا ما مربیان بتوانیم از اطلاعات این بزرگوار بهره مند شویم.

  17. جمیل لطف الله نسبی گفت:

   با عرض سلام وادب و احترام خدمت کلیه خوانندگان عزیز این مطلب
   در بحث فوق نتیجه حاصل از تحلیل، هیچگونه بستگی ای به سرعت توپ ، محل فرود توپ روی میز خودی ویا سطح بازی بازیکن(حرفه ای و نیمه حرفه ای ) و وسایل مورد استفاده ندارد.بلکه این نتیجه گیری مبتنی بر یکسان بودن شرایط در هر دو حالت است چه زمانی که توپ به پایین راکت برخورد می کند و چه زمانی که توپ به بالای راکت برخورد می کند.این یکسانی در ارتباط با نیروی f ،زاویه راکت ، وسایل مورد استفاده وغیره وجود دارد.اینکه دوستان می فرمایند که میزان پیچ اعمال شده به توپ، بستگی با محل برخورد توپ و راکت ندارد را نمی توان پذیرفت زیراتحلیل ارائه شده کاملاً عکس این مطلب را اثبات می کند.اما در اینکه میزان نیرو در مقدار پیچ تولید شده تاثیر مستقیم دارد شکی نیست.هرچه میزان نیرو بیشتر شود مقدار پیچ نیز افزایش می یابد.البته این مورد نیز به زاویه راکت و فاصله بردار نیرو از مرکز توپ نیز بستگی دارد.انشاالله این مطلب در بحث پیچ و چگونگی تولید آن به تفصیل شرح داده خواهد شد.
   با تشکر از کلیه عزیزان و ممنون از اینکه برای مطالعه مطلب ،وقت گذاشته اید.امیدوارم که مفید بوده باشد.
   ارادتمند همگی جمیل لطف الله نسبی

  18. دکتر مهرپویا گفت:

   با سلام و عرض ارادت خدمت همه خوانندگان عزیز سایت پرطرفدار ttraket
   و با کمال احترام خدمت استاد ارجمند جناب آقای لطف الله نسبی عزیز، به اعتقاد بنده استدلال مطرح شده فوق نادرست می باشد. به این معنی که در شرایط یکسان، یعنی زمانی که نیروی وارد شده از طرف ضربه زننده در هر دو حالت فوق، یکی باشد و ضربه در هر دو حالت مطرح شده فوق به یک نقطه یکسان توپ (مثلا نقطه ۴ توپ) وارد شود، چه در حالتی که با پایین راکت این عمل انجام شود و چه در حالتی که با بالای راکت این عمل انجام پذیرد، در هر دو حالت پیچ زیر ایجاد شده در توپ یکسان است و یک و فقط یک نیرو به توپ وارد می شود و این همان نیرویی است که موجب ایجاد گشتاور داخل توپ می گردد. به نظر این حقیر استدلال آورده شده در مورد ایجاد گشتاور به وسیله نیروی w استدلال نادرستی است.
   به عبارت دیگر، میزان پیچ زیر ایجاد شده در توپ تنها به جای برخورد راکت به توپ بستگی داشته و هر چه میزان زاویه ایجاد شده بین خط واصل بین مرکز توپ تا نقطه برخورد توپ و راکت و محور عمودی (محور y)، بیشتر باشد، میزان پیچ زیر ایجاد شده هم بیشتر خواهد بود، خواه این عمل با پایین راکت صورت گیرد، خواه با بالای راکت. امیدوارم بیشتر از قبل شاهد مطرح شدن این چنین مسایلی در این سایت باشیم و یک تشکر ویژه از مدیر محترم سایت برای انتشار چنین موضوعاتی…ببخشید از اینکه زیاد پرحرفی کردم.

  19. همانطور که دکتر مهرپویا فرمودند استدلال مطرح شده اساسا نادرست است. برای بررسی میزان گشتاور وارد شده به توپ، صرفا باید نیرو های وارد بر توپ را بررسی نمود نه نیروهای وارد بر راکت! حتی نیروی های وارد بر راکت در شکل نیز ناقص است و نیروی که از طرف دست برای تحمل وزن راکت رو به بالا وارد می شود نشان داده نشده است.

   بهتر است به جای نیروی وارد بر توپ نیروی وارد بر راکت را یکسان در نظر بگیریم و سپس اثر برخورد توپ با نقاط مختلف راکت را بررسی کنیم:
   زمانی که به راکت نیروی چرخشی (گشتاور) وارد می شود نقاط مختلف راکت با سرعت های متفاوت به حرکت در می آیند که سرعت این نقاط با فاصله آنها از مرکز دوران راکت (که تقریبا روی دسته آن واقع میشود) متناسب است و هر چقدر نقطه برخورد توپ با راکت از مرکز دوران راکت دور تر باشد سرعت بیشتری داشته و توپ پیچ بیشتری می گیرد.

   برای درک بهتر این موضوع می توانید این ویدئو را مشاهده کنید:
   http://www.aparat.com/v/DB5Rk

   البته در خصوص نیمه بالایی و پایینی راکت نظر شخصی من این است که هنگام زدن ضربه با قسمت پایینی راکت هماهنگی چشم و دست راحت تر صورت می گیرد لذا راحت تر می توان لحظه برخورد توپ به راکت را طوری تنظیم کرد که راکت حداکثر سرعت را دارا باشد.

   با تشکر از توجه شما – طلعتیان

   • modir گفت:

    به نام خدا
    باسلام
    احتراما،ضمن احترام واستقبال از نظریات ومشارکت دوستان در اینگونه مباحث علمی،فنی وکارشناسی تمنا دارد بطور مثال عنوان گردد مثلااز دیدگاه بنده این مطلب دارای اشکال است نه اینکه قطعا اینگونه مطالب را از اساس رد یا بسادگی قبول نماییم.در هر صورت دوستان سعی نمایند دیدگاه های موافق و مخالف خود را با دلایل مطروحه ارسال نمایند تا در نهایت پاسخ ارسال گردد.
    بازهم از ورود دوستان در اینگونه مباحث تشکر میگردد.
    باتشکر


  نظرات

  *

  code

  تازه ترین اخبار