امروز: پنج شنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۷ | ۰۸:۰۶:۵۳  آخرین بروزرسانی : شهریور ۲۰ام, ۱۳۹۴
سرخط خبری :
تبلیغات
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۲۰ شهر ۱۳۹۴ | کد خبر : 18895
  ارسال خبر چاپ خبر
 •   از آسیبهای شایع در ورزش های راکتی، آسیب های آرنج است که می توان با رعایت و انجام تکنیک صحیح از آن جلوگیری کرد. مفصل آرنج نه تنها امکان خم شدن دست را فراهم می آورد بلکه اجازه چرخش خارجی و داخلی را نیز به ساعد می دهد اما آسیب های آرنج می تواند…

   ۲۱۷_orig
  از آسیبهای شایع در ورزش های راکتی، آسیب های آرنج است که می توان با رعایت و انجام تکنیک صحیح از آن جلوگیری کرد.
  مفصل آرنج نه تنها امکان خم شدن دست را فراهم می آورد بلکه اجازه چرخش خارجی و داخلی را نیز به ساعد می دهد اما آسیب های آرنج می تواند عواقب جدی و شدیدی را به همراه داشته باشد.
  ما برای انجام دادن بسیاری از کارهای روزانه و فعالیت های اساسی از جمله لباس پوشیدن، غذاخوردن و امور بهداشتی، وجود هماهنگی بین استخوانها، ‌رباط ها و عضله هایی که آرنج را می پوشانند و هدایت می کنند حیاتی است.
  قابل ذکر است که به غیر از کارها،‌ آسیب های آرنج می تواند عواقب شدید و جدی تری را به همراه داشته باشد چون در مجاورت عروق خونی و عصب های اصلی قرار دارد.
  یکی از این آسیب های آرنج که از آغاز قرن نوزدهم شناخته شده آسیب آرنج تنیس بازان است ولی چنانچه از نام این عارضه بر می آید که این آسیب تنها در تنیس بازان است اما بازیکنان اسکواش، بدمنیتون، تنیس روی میز، گلف و …. نیز ممکن است به آن مبتلا شوند همچنین افرادی که به دلیل شغل خود حرکتهای تکراری و یک طرفه انجام می دهند مانند:‌برق کاران، نجارانن یا به دلیل برخی از فعالیتهای اوقات فراغت مثل خیاطی و بافتنی گرفتار این آسیب می شوند.
  در تنیس بازدن تکنیک ضربه زدن غلط می تواند منجر به آسیب شود. در ورزشکاران غیر حرفه ای اجرای ضربه یک هنر بیشتر سبب عارضه جانب خارجی و ضربه فورهند نادرست باعث عارضه جانب داخلی آرنج می شود. در ورزشکاران رقابتی،‌اجرای یک سرویس چرخشی می تواند مشکلات و عوارض جانب میانی و خلفی یا پشتی آرنج را ایجاد کند.
  همچنین افرادی که برای تفریج و سرگرمی به ورزش می پردازند اغلب به این دلیل به عارضه آرنج دچار می شوند که برای زدن ضربه “یک هند”، به جای اینکه مچ خود را ثابت دارند و با حرکت تمام دست و شانه ضربه را بزنند، از مچ خود استفاده می کنند.
  آسیب آرنج تنیس بازان عارضه ای شایع است و ۴۵ درصد از ورزشکارانی که هر روز و ۲۵ درصد از آنانی که یک یا دو بار در هفته به بازی تنیس می پردازند از این عارضه رنج می برند. این عارضه بیشتر در ورزشکاران بالای ۴۰ سال دیده می شود.
  *از علائم و تشخیص این آسیب می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  ۱-ضعف در مچ دست؛ این حالت می تواند در ا نجام حرکتهای ساده ای نیز برداشتن یک بشقاب یا فنجان قهوه،‌ باز کردن در اتومبیل، خشک کردن یک ظرف خیس، یا دست دادن مشکل ایجاد کند.
  ۲-وجود درد که اصولاً‌جانب خارجی آرنج را تحت تأثیر قرار می دهد. البته این درد می تواند درجهت بالا به نواحی بالای بازو و پایین به بخش خارجی ساعد راه یابد.
  ۳-نقطه حساس را می توان با فشار دادن یا ضربه زدن روی استخوان بالای ساعد قسمت خارجی آن تشخیص داد.
  ۴-وجود درد در استخوان بالای ساعدِ دست در قسمت خارجی هنگام خم کردن مچ دست به عقب و در برابر مقاومت که تنها وجود این علامت برای تشخیص قطعی عارضه آسیب آرنج تنیس بازان اهمیت دارد.
  ۵- در پی انجام عمل صاف کردن انگشتان خمیده در برابر مقاومت درد درجانب خارجی آرنج تشدید می شود.
  ۶- برای تشخیص موارد دیگر نظیر وجود جسم سرگردان در فصل یا شکستگی می توان از رادیوگرافی استفاده کرد. و سایر مواردی که ممکن است مورد توجه پزشک قرار گیرد عبارتند از: بیماریهای روماتیسم، ناراحتی عصب و درد انتشار شده از ترمیم تخریبی ستون فقرات در ناحیه پنجم وششم گردنی.

   

  *اکنون این سوال پیش میاید که برای پیشگیری از این آسیب چه کارهایی می توان انجام داد؟
  اطلاع عملکرد و درستی تکنیک اجرای حرکتها یکی از قواعد مهم پیشگیری است:
  -پرهیز از انجام تمرینهای تکنیکی تا متقارن
  -در بعضی مواقع استفاده از آرنج بند

   

  *علاوه بر درست کردن تکنیک فرد باید به نکات زیر نیز توجه کرد:
  ۱)استفاده صحیح از پاها سبب مقابله صحیح فرد با توپ خواهد شد.
  ۲)باید به شکل صحیح و در زمان مناسب با راکت به توپ ضربه زد.
  ۳)در تمام ضربه ها لازم است که شانه ها و کل بدن درگیر شوند و باید اصل ادامه حرکت و ثابت نگه داشتن مچ را رعایت کرد.
  ۴)سطح زمین بازی باید نرم باشد تا سرعت توپ را کاهش دهد که توپ با نیروی بیشتری به راکت برخورد نکند چرا که نیروی بیشتری را به دست بازیکن وارد می کند.
  ۵)توپ باید سبک باشد توپهای نمناک و فاسد سنگین هستند.
  ۶) باید از تجهیزات سالم و مناسب استفاده شود.
  راکت باید انفرادی و با توجه به تکنیک فرد و توسط خود او انتخاب شده باشد بازیکن مصدوم باید از راکت سبک تری استفاده کند زیرا راکت سنگین تر فشار بیشتری را وارد می کند.
  ۷)اندازه دسته راکت (محل گرفتن آن) باید به طور دقیق و براساس اندازه دست و راحتی فرد تعیین شود.
  *برای درمان این آسیب وظایف ورزشکار چیست؟
  کاهش درد والتهاب زمانی که آسیب دیدگی در مرحله حاد خود است این امر با بهره گیری از سرمادرمانی چند روزه انجام خواهد شد که البته بالا نگه داشتن عضو و بانداژ فشاری نیاز نیست زیرا تورم وجود ندارد.
  -استراحت فعال؛ بایدتوجه داشت که ناحیه صدمه دیده نباید فعالیت آزار دهنده ای داشته باشد ولی لازم است آمادگی بدنی با دویدن، دوچرخه سواری و فعالیتهای مشابه حفظ شود.
  -بازی تنیس ادامه داشته باشد به شرط اینکه ضربه دردآور زده نشود.
  -پس از چند روز هنگامی که مرحله حاد آسیب دیدگی پشت سر گذاشته شده لازم است از گرمای موضعی و آرنج بند استفاده کند.
  -استفاده از ماساژ یخ شاید به همراه گرما درمانی.
  -تلاش برای استفاده از مچ دست برای کمک به آرنج صدمه دیده.
  -هنگامی که التهاب و درد تحت کنترل درآمد باید با اجرای تمرینها، قدرت، بنیه و تحرک را بهبود بخشید.
  هنگامی که ورزشکار بتواند درد ناشی از تکان دادن دست (دست دادن) را تحمل کند مجاز به آغاز تمرینها است.
  *اما از وظایف پزشک در هنگام آسیب آرنج تنیس بازان:
  -تجویز داروی ضد التهاب
  -تجویز درمان با سونوگرافی
  -در مواردی که عارضه رفع شده ولی با انجام تمرین درد شدت پیدا کند، استروئید به شکل موضعی تزریق خواهد شد. این تزریق تأثیری به موقع و سودمند را در پی خواهد داشت. اما در خلال ۲۴-۴۸ ساعت نخست ممکن است شدت درد افزایش یابد.
  تزریق کورتیزون باید با استراحت ۱ تا ۲ هفته ای همراه باشد و نباید بیش از ۲تا۳ نوبت تکرار شود. اگر با این نوع درمانها علائم همچنان باقی مانده جراحی مورد توجه قرار می گیرد.
  نتایج این عمل جراحی معمولاً‌ رضایت بخش است. عارضه ساده آسیب آرنج تنیس بازان اغلب به خودی خود درمان می شود اگر چه علائم آن می تواند حداقل برای چند هفته تا چند سال باقی بماند، به خصوص اگر ورزشکار همچنان به دست خود فشار بیاورد.
  فعالیتهای جدی را می توان هنگامی از سر گرفت که دست از حرکت کامل برخوردار شده و قدرت طبیعی خود را باز یافته و رها از درد باشد. برای از سرگیری بازی تنیس باید ۱۰-۸ هفته از انجام جراحی بگذرد.

   

  برای اشتراک این مطلب در فیس بوک کلیک کنید
  برچسب ها :
  نظرات کاربران در "آسیب دیدگی آرنج در ورزشهای راکتی"
  1. محمدرضا می‌گه:

   با سلام وتشکر.
   از تنیس بازان عزیز دعوت میکنم که حتما این مقاله را بخوانند.
   اگر هم امکان دارد ، یک نفر از پینگ پنگ بازان عزیزی که به این آسیب دیدگی دچار شده ، بیاید و توضیح بدهد که چگونه دردیست و چیکارکنیم که خدای نکرده به این آسیب دیدگی دچار نشویم.
   با احترام

  2. دلير محمدي می‌گه:

   با سلام و با تشکر فراوان از نویسنده مطلب
   بنده با توجه به تخصص و شغلی که دارم گوشزد کردن یک نکته را حائز اهمیت میدانم.

   در مطلب بالا این طور برداشت میشود که آسیب
   آرنج تنیس بازان (tennis elbow) مربوط به مفصل آرنج میباشد ، که این مطلب صحیح نمی باشد . در واقع این عارضه بر اثر التهاب تاندون بوجود می آید . تاندون عضلاتی که در قسمت خارجی ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ و انگشتان دست میشوند در بالای ساعد به سطح خارجی آرنج میچسپند . اینها عضلات اکستانسور ( باز کننده) و سوپیناتور ( چرخش به سمت خارج ) هستند .محل دقیق اتصال این تاندونها سطح خارجی پایینترین قسمت استخوان بازوست. (اپی کندیل خارجی)
   بر اثر حرکات تکراری که با قدرت زیاد انجام میشوند( مثلا ضربات مکرری که یک تنیس باز با راکت به توپ وارد میکند) محل اتصال این تاندونها به استخوان تحت کشش فراوان قرار می گیرد.
   تنها راه پیشگیری از این عارضه گرم کردن کامل و همچنین تقویت عضلات ساعد و بازو با روش مقاومتی است.
   در ضمن در هر نوع آسیب دیدگی اسکلتی( تاندون ، عضلات و مفاصل ) سرما درمانی در ۴۸ ساعت اول ضروری است . یک روش ساده و قابل دسترس برای همه استفاده از یخ می باشد. اما نوع استفاده از یخ هم مهم است.
   به این صورت که باید ابتدا یخ را خرد کرده در درون کیسه نایلونی قرار داده سپس به دور کیسه نایلونی (حاوی یخ) پارچه پیچیده و بروی عضو آسیب دیده قرار داد . این کار برای جلوگیری از سوختن پوست بوسیله یخ میباشد. در ضمن هر ۲۰ دقیقه یخ گذاشتن ۵ دقیقه استراحت میدهیم (یخ را از روی عضو آسیب دیده بر میداریم.)
   با تشکر

  3. amidi می‌گه:

   با سلام از استاد گرامی جناب دکتر افشین احمدی خواهش میکنم با توجه به تحقیقات و مطالعاتشان در مورد اسیب های مفاصل ارنج و بازو در این خصوص مشارکت داشته باشند. در تجزیه و تحلیل مهارتها از لحاظ اناتومیکی و بیومکانیکی و نمدارهای تغییرات زوایا و مرکز ثقل ،حتما به اسیب ها و عضلات در گیر پرداخته میشود.لیکن بهتر است دوستان خود مشارکت نمایند

  4. حسن می‌گه:

   با سلام و عرض ادب.اسیب دیده گی های مفاصل در بازیکنان ناشی از عدم اموزش صحیح و نهایتا اجرای تکنیک نادرست و استفاده غیر اصولی از مفاصل و عضلات در گیر می باشد.اگر اقای دکتر در این رابطه خو دشان نه از طریق ارائه طریق جهت بهبودی مرحمت کنند ممنون می شویم.با تشکر.

  5. افشین احمدی می‌گه:

   با عرض سلام و ادب و تشکر از جناب آقای عمیدی که با درایت و کاردانی ایشان پینگ پنگ ایران به اهداف عالی خود هر روز نزدیکتر می شود . و تشکر از مدیر محترم سایت و دیگر عزیزانی که صادقانه به اعتلای این رشته کمک می کنند بنده اطلاعات ناچیزی از آسیبهای ورزشی پینگ پنگ چند سال پیش جهت چاپ در مقالات پزشکی فرستادم که بعضی از آنها چاپ شد و تقریبا مطالب در این مبحث از سوی مدیریت محترم سایت بخوبی اشاره شده و اگر ورزشکاران محترم اطلاعات کامل تروتخصصیتر نیاز داشته باشند بنده در خدمتم و منابع علمی جهت مطالعه بیشتر معرفی خواهم نمودضمنا از عزیزانی که مطالب علمی در سایت قرار می دهند تقاضا دارم حتما رفرنس را در پایان ذکر نمایند

  6. بخشنده می‌گه:

   با سلام
   بنده حدود ۵ سال پیش دچار این عارضه شدم و به ۶ نفر از اساتید ارتوپد مراجعه کردم و ۳ بار آمپول کورتون با نامهای دپو مدرول و … در مفصل آرنج بنده تزریق شد که متأسفانه هیچ کدام اثر بخش نبود تا اینکه حضوری خدمت یکی از دوستان بدنساز و از قهرمانان پاور لیفتیگ آسیا آقای عباس مولا و آقای اردوان قاسمی رفتم که این بزرگواران گفتند علت اصلی آن ضعیف بودن عضلات ساعد من میباشد و باید تمرینات با وزنه را با هر وزنه ای که توان برداشتن آنرا دارم شروع کنم که باز هم متأسفانه بنده حتی برای انجام تمرین با وزنه ، وزنه ۲۵۰ گرمی را حتی تقریباً با درد انجام میدادم ولی دردش قابل تحمل بود که خدا را شکر بعد از حدود ۴ ماه تمرین درد دست من کاملاً رفع شد ، لازم به توضیح است من حتی نمی توانستم موس کامپیوتر را کلیک کنم و الآن با توجه به اینکه تمرینات من بیستر شده این درد به طور کلی رفع شده است و در حال حاضر با وزنه ۱۰ کیکوئی با مچ وزنه می زنم و خدا را شکر هیچ مشکلی ندارم و در این ارتباط هم راکتهای فلزی با وزن ۵۸۰ گرمی درست کردم و به اکثر ورزشکاران خوب استان تحویل دادم تا آنها در آینده به درد من مبتلا نشوند ، ما هر کاری که بتوانیم برای ورزش خودمان و ورزشکاران خودمان انجام بدهیم کم انجام داده ایم زیرا نواقص از گذشته بسیار زیاد است و مطمئناً کار بسیار زیادی می طلبد . جا دارد از زحمات بیدریغ آقای عباس مولا و آقای اردوان قاسمی از قهرمانان و مربیان فعلی باشگاه بدنسازی شرکت ملی حفاری ایران تشکر بسیار ویژه ای داشته باشم . با تشکر از آقای علوی .

  7. اميري نيا می‌گه:

   خدمت دوست قدیمی جناب آقای دکتر افشین احمدی سلام عرض میکنم
   خواهش میکنم شماره تماستون رو از طریق آقای علوی برای من ارسال فرمایید.
   البته در صورت امکان.

  8. لرکي پور می‌گه:

   با سلام بنده شاهد آمپول زدن بسیار دردناک به آرنج دست آقای بخشنده بودم ومیدیدم که در طی چندین ماه نمی توانستند از بک هند استفاده نمایند ،اما با تمرینی که ایشان فرمودند نه تنها آرنج شان ( تنیس البو )درمان قطعی یافت بلکه سرعت وقدرت بکهند آقای بخشنده کم نظیر شده است امید وارم با اجرای تمرینات مورد نظر آقای بخشنده تنیس البو بدون دارو در ایران ریشه کن شود. بنده و سایرشاگردان آقای بخشنده از جناب آقای مولا وقاسمی که باعث درمان آرنج آقای بخشنده شدند سپاسگذاریم.


  نظرات

  *

  تازه ترین اخبار