امروز: یکشنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۷ | ۰۲:۳۶:۰۸  آخرین بروزرسانی : آبان ۴ام, ۱۳۹۰
سرخط خبری :
تبلیغات
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۴ آبا ۱۳۹۰ | کد خبر : 3767
  ارسال خبر چاپ خبر
 • آموزش سرویس در تنیس روی میز (هنرسرویس زدن) سرویس زدن حساس ترین  ومهم ترین  بخش پینگ پنگ است.اصولا شروع پینگ پنگ با سرویس است لذا چگونه سرویس زدن و به چه نقطه ای سرویس زدن  نقشی اساسی و تعیین کننده در امتیاز گیری دارد.بازیکنی که قصد دارد   پینگ پنگ را بصورت حرفه ای  دنبال نماید باید…

  آموزش سرویس در تنیس روی میز
  (هنرسرویس زدن)
  سرویس زدن حساس ترین  ومهم ترین  بخش پینگ پنگ است.اصولا شروع پینگ پنگ با سرویس است لذا چگونه سرویس زدن و به چه نقطه ای سرویس زدن  نقشی اساسی و تعیین کننده در امتیاز گیری دارد.بازیکنی که قصد دارد   پینگ پنگ را بصورت حرفه ای  دنبال نماید باید حداقل برای هر وقت تمرین کردن۲۰ تا ۳۰ دقیقه تمرین اختصاصی سرویس داشته باشد.
  غالبا بهترین نوع سرویس   زدن با شکل ظاهری یکسان اما  با پیچهای متفاوت  وگمراه کننده است.زمانی که امتیازنهایی پینگ پنگ تا پوئن ۲۱ بود سرویس زدن نقش اساسی  و سرنوشت سازی در این رشته جذاب داشت.حال که پوئن نهایی این رشته  تقریبا به نصف یعنی۱۱ کاهش یافته است نقش سرویس  بسیار برجسته و پراهمیت  ترخواهد بود.
  همانگونه که هیچ ماشینی بدون کلید روشن نخواهد شد  مطمئنا هیچ بازیکنی بدون  سرویسهای خوب و نتیجه بخش   به موفقیت تثبیت شده نخواهد رسید.کسانیکه خوب سرویس می زنند راحت تر امتیاز می گیرند وحتی انرژی کمتری مصرف میکنند .حتی اگر بازیکنی که از سرویسهای خوب  بهره می برد نتواند پوئن سرویس بگیرد  حداقل برگشت توپ از طرف رقیب  بگونه ای خواهد بود که بازیکن  سرویس زننده براحتی  روی برگشت آن عکس العمل نشان خواهد داد.
  برای بهره مندی از یک سرویس خوب   باید یک سری موارد را بصورت هماهنگ مدنظر قرار داد .یکی از این موارد ؛سرویس زدن با نقطه ای از راکت است که بیشترین پیچ را  می دهد.دوم استفاده از قدرت مچ وساعدوهمچنین لنگر راکت بصورت اهرم فشار بر روی توپ می باشد.یکی دیگر از موارد حساس که حتما  باید رعایت گردد انتقال وزن بهنگام سرویس زدن است.
  ونکته مهم تر اینکه باید به چه نقطه ای از توپ  ضربه بزنیم .غالبا سرویسها بصورت های تاس(باارتفاع بلند) و لو تاس(ارتفاع کوتاه)  استفاده می شوند.سرویس خوب سرویسی است که حریف نتواند براحتی روی آن عکس العمل مناسب انجام دهد.یک سرویس زن خوب  باید طوری سرویس بزند که حریف ؛قدرت تشخیص کوتاهی یا بلندی  وهمچنین مسیر ودر نهایت نوع پیچ آن  را نداشته باشد.
  یک سرویس خوب  سرویسی است که تبدیل به امتیاز گردد و حتی اگرمنجر به امتیاز نشود باید طوری نواخته شود که موقع برگشت شرایط برای گرفتن امتیازرا برای سرویس زننده  به آسانی فراهم  کند.برای نواختن یک سرویس مورد قبول سرعتی  به انتهای میزحتی المقدورباید سعی گردد که توپ را از پائین ترین ارتفاع به سمت حریف ضربه بزنیم .
  توضیح اینکه اگر ضربه هنگام سرویس های سریع و بلند از  حد گفته شده بالاتر باشد قاعدتا توپ بجای اینکه بصورت  سریع و مستقیم به طرف حریف روانه گردد با ارتفاع و سرعت کم نواخته می شود.یعنی بجای اینکه به سر توپ ضربه بزنیم باید به کنار توپ ضربه زد تا قدرت کشش وسرعت آن بدون کمترین ارتفاعی از سطح تور به سمت حریف روانه گردد.
  یک سرویس سریع مورد قبول سرویسی است که با کمترین ارتفاعی از سطح تور به سمت حریف روانه شود.برای نواختن یک سرویس سریع  و رضایت بخش   ؛سرویس زننده باید سعی کند تا توپ به نزدیک ترین نقطه میز   برخورد نماید .زیرابه ازای دوری از اولین نقطه  به سرویس زننده  دقیقا به همان اندازه  موقع فرود نهایی  احتمال خطا وجود دارد.این مورد برای سرویسهای کوتاه کاملا متفاوت است.
  نویسنده:سید منصور علوی
  برای اشتراک این مطلب در فیس بوک کلیک کنید
  نظرات کاربران در "نکته های کلیدی برای سرویس زدن"
  1. عامري می‌گه:

   خیلی خوب بود. مخصوصا قسمت اخیر که حاوی نکات عملی تری بود.

  2. رامين صفي خاني می‌گه:

   با تشکر. بی نظیر وکاربردی مثل همیشه.

  3. لركي پور می‌گه:

   با سلام وتشکر از ارائه مطالب مفید وارزنده ،اگر امکان دارد سرویسهای متفاوت با انواع رویه های متفاوت مطالبی بیان شود چون هر یک از رویه های متفاوت علی رغم حرکت یکسان مچ دست پیچ های مختلفی را روانه میز حریف می نماید .
   ضمنأ سرویس ردن ودریافت چنانچه بصورت تصویری باشد از فراگیری بالاتری برخوردار است در این خصوص چه کمکی میتوانید به علاقه مندان داشته باشید پیشنهاد میگردد از کسانی که در زدن سرویس خبره هستند مانند استاد عبدالامیر بخشنده و…درکلاس آموزشی حضوری ویا بصورت سی دی ،نکات فنی بیشتری ارائه شود. بی نهایت سپاس گذارم .

  4. احمد می‌گه:

   با سلام و تشکر.،اگر امکان دارد راههای فراگیری بهتری آموزش دهید.

  5. فريبا می‌گه:

   باسلام، لطفاً راجع به تکنیکهای مختلف اجرای سرویس راهنمایی فرمائید. با تشکر

  6. […] نکته های کلیدی برای سرویس زدن […]

  7. احمد می‌گه:

   دستتون درد نکنه عالی و کاربردی

  8. […] نکته های کلیدی برای سرویس زدن […]

  9. […] نکته های کلیدی برای سرویس زدن […]

  10. ارغوان می‌گه:

   سلام من ی مشکلی تو سرعتی زدن ضربه ها دارم سرعتی هام بیشترشون اوت میره چیکار باید کنم

  11. عبدالرضا می‌گه:

   عالی بود.خیلی خوب بود.

  12. نگار می‌گه:

   سلام. اگر توپی که به اوت مبرفته را بگیریم و صحیح پاسخ دهیم آیا از ما امتیاز کسر خواهد شد؟

  13. ناشناس می‌گه:

   سلام.هنگام سرویس زدن اگر توپ ب راکت سرویس زننده برخورد نکند آیا امتیازی برای حریف محسوب میشود؟
   با تشکر

  14. ابوالقاسم عبادتی پور می‌گه:

   با سلام.
   خدمت استاد بزرگوار مطالب خیلی خوب و مفید هستند,انشاالله روی میز هم اجرا کنیم و خوب تمرین کنیم.


  نظرات

  *

  تازه ترین اخبار