امروز: دوشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹ | ۲۰:۰۶:۳۲  آخرین بروزرسانی : آبان ۴ام, ۱۳۹۰
سرخط خبری :
تبلیغات
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۴ آبان ۱۳۹۰ | کد خبر : 3819
  ارسال خبر چاپ خبر
 • درس شماره ۸ ده روش بهبود مهارتهای ذهنی در تنیس  روی میز یک بازیکن تنیس روی میز معمولاَ درگیریهای ذهنی زیادی دارد. به دو دلیل: دلیل اول : رابطه ایست که بین سرعت بازی و خستگی ذهنی وجود دارد. سرعت یک بازیکن خوب، هم در پاها و هم در ذهن او مشهود است . آنها…

  درس شماره ۸

  ده روش بهبود مهارتهای ذهنی در تنیس  روی میز

  یک بازیکن تنیس روی میز معمولاَ درگیریهای ذهنی زیادی دارد. به دو دلیل:
  دلیل اول : رابطه ایست که بین سرعت بازی و خستگی ذهنی وجود دارد. سرعت یک بازیکن خوب، هم در پاها و هم در ذهن او مشهود است . آنها باید همزمان با حرکت ،تصمیماتی در مورد جهت، پیچ، نقطه فرود و ســــرعت ضربه اتخاذ نمایند. بازیکنی که در وضعیت خوبی قرار ندارد اول بدنش و سپس ذهنش خسته می شود .
  دلیل دوم : طبیعت توقف و ادامه بازی در تنیس روی میز است. در یک مسابقه معمولی بازیکنان کمتر ازیک سوم زمان را بطور واقعـیَ بازی می کنند و بیش از دو ســوم زمان در انجام حرکات مختلف در زمین به هدر می رود.این زمان (مرده) فرصت مناسبی است برای فکر کردن به اشتباهات گذشته و تصمیمات آینده که هم می تواند دلسرد کننده و هم تهییج کننده باشد. در طول بازی هنگام استراحت در کنار زمین بدن شما استراحت می کند ولی آیا ذهن شما هم استراحت می کند؟
   -۱ تشریفات بازی
  معمولاَ بازیکنان خوب مقدمات مختصری دارند که قبل و در طول بازی صورت می گیرد و هدف آن کاهش فشار عصبی و افزایش اعتماد به نفس قبل از شروع بازی می باشد . خوردن غذاهای مشخص، انجام حرکات کششی و گرم کردن بدن از جمله این تشریفات است و برخی نیز (طلسم خوش شانسی) را در کیف راکت خود قرار می دهند. نمی توان گفت که کدامیک از این رفتارها صحیح و کدام ناصحیح است چون هر بازیکن کاری که فکر می کند برای شروع بازی مناسب است را انجام می دهد در طول بازی نیز هدف تمرکز داشتن است.مثلاَ برخی بازیکنان حرکات خاصی را قبل از سرویس یا دریافت انجام می دهند. برخی توپ را مکرراَ به میز می زنند و دوباره می گیرند. بعضی بازیکنانَ نفس عمیق می کشد و یا به کلمه ای خاص فکر می کند.
   – ۲  تنفس
  نفس گیری صحیح در زمین به جسم و ذهن شما کمک می کند. پس از مدتی بازی حتی تنفس یک بازیکن خوب نیز کوتاه می شود. یک تنفس عمیق به باقی ماندن ریتم نرمال و آرامش شانه ها و گردن کمک می کند . عمل بازدم نیز فشار عضلات را کم می کند و به این دلیل است که برخی بازیکنان هنگام ضربه به توپ نفس خود را بیرون می دهند و (تولید صدایی می کنند ) . تاثیر نامشخص تنفس مناسب، فــایده روانی آن است . بسیاری از بازیکنان باشگاهی هنگام ضربه زدن به توپ یا نفس می کشند و یا هوا را در سینه خود حبس می کنند که نتیجه آ ن نیز گرفتگی بیشتر عضلات می باشد ودر طول بازی نیز این گرفتگی بیشتر می شود .تنفس عمیق و منظم بسیار کمک کننده می با شد .
   – ۳  تعیین هدف
  یک بازیکن خوب برای پوینها و گیم ها بطور مشخص، هدف تعیین می کند و این به بازیکن کمک می کند که در طول بازی متمرکز باقی بماند و در انتها نیز از نتیجه آن خشنود شود.
   – ۴ تمرکز یافتن
  همه در مورد اهمیت تمرکز صحبت می کنند اما تمرکز بر روی چه ؟توپ، تاکتیکهای حریف، تاکتیکهای خودتان، پوین بعدی، نحوه ضربه زدن، تنفس و یاطرز فکر ؟ بازیکنان خوب توجه خاص به همه ایـــن موارد دارند. یـک راه بــــرای افــزایش تمرکز، قــرار گرفتن در محیط در کنار محرکها می باشد ( عوامل ایجاد حواس پرتی ) و به این ترتیب بازیکن می آموزد که چگونه به آنها بنگرد. راه دیگر توجه به خطوط روی توپ و یا استفاده از کلمات خاص می بــاشد مثل (حرکت کردن) و یا (گام برداشتن) فاصله بین پوینها بهترین فرصت برای فکر کردن به خود ، تنفس و استراتژی شماست. یک راه موثر داشتن یک چک لیست مختصر در طول بازیست. هر بازیکن چک لیست مربوط به خود را دارد و این چک لیستها باید در طول هر دوره تغییر کند و میزان پیشرفت یا پسرفت را مشخص نمود. مهم داشتن فهرستی است از مطالبی که باید روی آنها تمرکز کرد.
   – ۵ با خود حرف زدن
  صحبت کردن باخود مثل یک شمشیر دولبه می باشد. این کار غیرمعمول و منفی است و روی خطـاهای گذشته تمرکز دارد و اضطراب و نگرانی را افزایش می دهد. بازیکنانی که دائم با خود حرف می زنند نه تنها هیچ کمکی به خود نمی کنند بلکه به حریف خود کمک می کنند. یک بازیکن خوب ممکن است بعد از یک خطا و یا خراب کردن یک توپ یا از دست دادن یک پوین فریاد بکشد اما در پــــوین بعدی به آن فکر نمی کند. ممکن است جملات امیدوار کننده و مثبت را با خود تکرار کند ( مثلاَِ تو میتوانی ) که این باعث تجدید قوای او برای پوین جدید می شود. تکرار این جملات به جای از کوره در رفتن می تواند به آرامش بازیکن، هوشیاری و بازی بهتر او کمک کند.
   -۶  ظاهر آماده و مصمم
  منظور چگونگی رفتار بازیکن است. چگونگی حرکت شما بین پوینها یک علامت است نه تنها برای شما بلکه برای حریفتان. بازیکنان خوب دقت می کنند تا با حالتهای شکست خورده و سر به زیر انداختن حریف خود را تشویق نکنند . وضعیت خوب راکت و گامهای شما به این معناست که من آماده مبارزه هستم
   -۷ پذیرش اشتباهات
  یک بازیکن خوب با خطاها کنار می آید. آنها علاقه ای به خطا کردن ندارند اما می دانند که خطاهای زیادی در گذشته داشته اند و البته در آینده نیز خواهند داشت. از دست دادن یــــک توپ مساوی با یک پوین است .
  زدن ضربات خوب بهتر از مقابله با ضربات بد است .
   – ۸به تصویر در آوردن
  تصویر اجرای یک ضربه در ذهن شما باعث می شود یک سرویس یا یک تکنیک خوب را اجرا نمایید و این نشان می دهد که درطول به تصویر در آمدن فعالیت در ذهن، اعصاب و  ماهیچه های مورد استفاده برای ضربه زدن این فرمان را اجرا می کنند. تصویر ذهنی ضربه مثل کپی برداری از یک حرکت ایده آل به بازیکن کمک می کند که حتی در شرایط تحت فشار نیز ضربه خوبی بزند.مثلاَِ در شرایط سخت مثل از دست دادن سرویس. تصور یک ضربه ایده آل باعث می شود که حس درست بازی به بازیکن بر گردد و مانع از انجام ضربات بد می شود.
   – ۹  نترسید
  بدون جسارت موفقیتی حاصل نمی شود. بازیکنان کمرو وقتی تحت فشار قرار می گیرند به ندرت موفق می شوند. ترس منجر به از دست دادن هماهنگی ، انعطاف پذیری و استراتژی غلط می باشد. بازیکنان خوب دریافته اند که چگونه بر فشارهای وارده غلبه کنند و می دانند که مجبور به ضربه زدن هستند . آنها ریسک بی مورد نمی کنند. هدف باید برنده شدن باشد نه فرار از باختن. تاثیر مضاعف اقدام به زدن ضربه اساسی در پوینهای مهم باعث اعتماد به نفس خود و تضعیف روحیه حریف می باشد.
   – ۱۰  تبریک به خویش
  تحقیقات نشان داده است که اعتماد به نفس با توان ماهیچه ها و عقل و پایداری شخص ارتباط مستقیم دارد. بازیکنی که فکر می کند خوب بازی می کند، بازی را در سطح بالاتری نسبت به شخصی که فکر می کند بازی را باخته دنبال می کند
                    نویسنده :محمود ساکیانی مربی بین المللی ومدرس فدراسیون تنیس روی میز
  برای اشتراک این مطلب در فیس بوک کلیک کنید
  نظرات کاربران در "ده روش بهبود مهارتهای ذهنی در تنیس روی میز"
  1. پيشيار گفت:

   بسیار عالی و آموزنده بود.
   تفاوت افرادی که مثل آقای ساکیانی علاوه بر تواناییهای فنی ، دانش تئوری بالایی دارند با بقیه مربیان در این است که ایشان همیشه دنبال مطالب جدید و نکاتی هستند که سایرین غالباً به آن بی توجهند.
   آقا محمود میدونی که همیشه برای ما گچسارانیها بسیار محترمی(وحشتناک)

  2. غلامرضا لركي پور گفت:

   با عرض سلام وخسته نباشید خدمت مربی ارزشمند تنیس روی میزجناب آقای محمودساکیانی از اینکه ۱۰نکته مهارتی وکاربردی را به نحو مطلوب وشایسته بیان فرمودید بی نهایت سپاسگذارم انشاءالله کماکان بتوان شاهد ارتقاء سطح تنیسور های استان از طریق کلاسهای آموزشی و… باشیم

  3. رامين صفي خاني گفت:

   کلمه جادویی چو نیز در روند امتیاز گیری بسیار تاثیر گذار است.

  4. حمید گفت:

   خیلی قشنگ بود. روی فنون واستراتژی و تاکتیک بازی خیلی کم کار شده خیلی ممنون که به این موضوع توجه کرده اید.

  5. سیروس گفت:

   باعرض سلام وخسته نباشی
   فرزندی دارم دختر که مدتی مدیست ورزش تنیس را به صورت جدی شرع نموده لذا باتوجه به اینکه ایشان چپ دست می باشد ودر کتب وفیلمهای آموزشی نکات کمتری در خصوص اجرای ضربات دفاعی وحمله وتکنیک وتاکتیکهای بازی برخورد نمودم لذا خواهشمند است در صورت امکان مطالب اگر مدنظر است جهت آموزش ایشان ارسال نمایید با تشکرفراوان

  6. محمود ساكياني گفت:

   خدمت جناب آقای سیروس و فرزند عزیزشان سلام عرض می کنم.اجرای تکنیک.تاکتیک. فنون و مهارتهای مختلف برای تمام بازیکنانقابل استفاده است چه راست دست و چه چپ دست.لذا ضربات دفاعی هم از این قاعده مستثنی نیست.در شهری که زندگی میکنید از راهنمائی های یک مربی میتوانید کمک بگیرید.موفق باشید

  7. محمود ساكياني گفت:

   از جناب آقای پیشیار عزیز یکی از مربیان لایق و زحمتکش گچساران که سالیان متمادیست در این حرفه خدمات شایانی انجام داده اند تشکر ویژه دارم و آرزوی
   موفقیت برای ایشان دارم.

  8. محمد زيني زاده گفت:

   باسلام خدمت مربی بزرگوار جناب آقای ساکیانی
   مسلما مواردی که در ۱۰ آیتم بیان کردید تجربیات شخصی و ناب جنابعالی بوده که شاید در طول سالها بازیگری حرفه های خود به آنها دست یافته اید و اینچنین بی دریغ در اختیار علاقمندان به این ورزش قرار میدهید. اینها شاید به نوعی رموز بازی نیز باشند. این حقیر نیز بعضا آنها را تجربه کرده ام.
   نهایت سپاس را از جنابعالی دارم و مشتاقانه در انتظار مطالب اینچنین هستم.

  9. محمد زيني زاده گفت:

   در ضمن پرسشی راجع به خطاهای پینگ پنگ داشتم
   اگر بازیکن در برگشت دادن توپ از دست آزاد یا سر یا پای خود استفاده کند خطاست؟
   اگر با آرنج دست بازی، توپ را برگشت دهد خطاست؟

  10. محمدرضا گفت:

   با سلام و ادب. بله خطاست. تنها با مچ دست به بالا خطا نیست و همانطور که دوستان میدانند؛ قانون دبل هم برداشته شده است. با تشکر

  11. علی رحیمی گفت:

   واقعا فوق العاده بود!
   من ۹۰درصد ضعف بازیم مشکلات ذهنی بود>>>ممنونم


  نظرات

  *

  code

  تازه ترین اخبار