امروز: یکشنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۷ | ۰۳:۴۰:۳۸  آخرین بروزرسانی : آبان ۱۰ام, ۱۳۹۴
سرخط خبری :
تبلیغات
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۰ آبا ۱۳۹۴ | کد خبر : 45208
  ارسال خبر چاپ خبر
 • برای جواب دادن به این سوال ابتدا به شرح مفاهیمی مانند زاویه دید وقانون مثلث می پردازیم و بعدا دلایل تکمیلی را نیز می آوریم. الف : زاویه دید برای تشریح این مفهوم بازیکنی را در نظر می گیریم که با فاصله کم از میز ایستاده است و از چشم این ناظر خطی به سر…

  برای جواب دادن به این سوال ابتدا به شرح مفاهیمی مانند زاویه دید وقانون مثلث می پردازیم و بعدا دلایل تکمیلی را نیز می آوریم.

  الف : زاویه دید

  برای تشریح این مفهوم بازیکنی را در نظر می گیریم که با فاصله کم از میز ایستاده است و از چشم این ناظر خطی به سر تور و خط دیگری به انتهای میز رسم می کنیم مانند  شکل زیر :

  1

  زاویه بین این دوخط همان زاویه دید است.درواقع زاویه دید بخشی از میز حریف است که از روی تور می توان آنرا دید(فاصله AB). این زاویه بستگی به قد و فاصله بازیکن از میز دارد.هرچه قد کوتاهتر باشد این زاویه کمتر و هرچه بلندتر ، این زاویه بزرگتر است و همچنین هرچه فاصله بازیکن از میز بیشتر باشد این زاویه کمتر خواهد شد تا جایی که تور مانع از دیدن میز حریف می گردد.ایستادن در نزدیکی میزموجب دیدن بخش وسیعتری از میز می گردد که از لحاظ روانی به بازیکن کمک می کند که با اطمینان بیشتری به توپ ضربه بزند.

  ب: قانون مثلث

  برای تشریح این قانون به شکل زیر توجه کنید.در این شکل فرض بر این است که  بازیکن دو توپ را که یکی به انتهای فورهند و دیگری به انتهای بکهند او ارسال شده است را با فاصله های متفاوت از میز پوشش می دهد و به آنها ضربه می زند وهر بار به اندازه یک متر از میز دور می شود .با اعمال تناسبی ساده در مثلث های ABC  و ADE   می توان فاصله DE   را به راحتی محاسبه کرد.

  AM/AN=BC/DE   با جاگذاری مقادیر ۷۴/۲=AM و ۷۴/۲+۵/۰=AN  و ۵۲/۱=BC  در تناسب می توان مقدار DE را به دست آورد که برابر است با ۸۰/۱  .

  با همین روش می توان فاصله های FHوIGو KL را به دست آورد.باکمی دقت به اعداد به دست آمده متوجه می شویم که بازای هر یک متر فاصله گرفتن از میز تقریبا ۵۵/۰ متر به محدوده ای که باید توسط بازیکن پوشش داده شود اضافه می گردد که به معنی مصرف انرژی بیشتز و همچنین تسلط کمتر بر میز است.یعنی بازیکنی با  فاصله ۵/۴ متری از میزباید محدوده ای برابر با ۴۶/۳+۵۵/۰ = ۴ متر را پوشش دهد که در مقایسه با بازی نزدیک میز که باید محدوده ای به اندازه ۸۰/۱ را پوشش دهد تقریبا ۲/۲ برابر است که به معنی ۲/۲ برابر مصرف انرژی بیشتر نیز هست.

   باید دقت شود که در این محاسبات فرض بر آن است که دو توپ ارسالی از عرض میز خارج نمی شوند و از گوشه های میز عبور می کنند .چنانچه توپهای ارسالی از عرض میز خارج شوند فاصله های پوششی توسط بازیکن به مراتب بزرگتر خواهند شد که وخامت اوضاع را دوچندان می کند.

   2

     ج: استفاده از ضربات قبل از اوج

  دلیل سومی که می توان برای ارجحیت ایستادن در نزدیکی میز ارائه کرد استفاده از ضربات قبل از اوج است.این ضربات را تنها زمانی می توان اجرا کرد که نزدیک میز ایستاده باشیم در غیر اینصورت استفاده از چنین ضرباتی امکان پذیر نیست.ضربات قبل از اوج به دلیل کوتاه کردن زمان عکس العمل حریف می توانند بسیار مفید و گیج کننده باشند وبرای ایجاد تغییردر ریتم بازی و غافلگیر کردن حریف بسیار تاثیر گذارند. اهمیت این موضوع زمانی آشکار می گردد که میدانیم در بازی پینگ پنگ صدم های ثانیه تاثیر گذارند.

  بنابراین مربیان خوب دنیا  توصیه اکید می نمایند که از چنین ضرباتی استفاده  شود.

  د:اعمال فشار بر حریف

  اگر بازیکنی بتواند در نزدیکی میز بازی را اداره کند خواهد توانست برحریف خود فشار وارد نماید و اورا وادار به فاصله گرفتن از میز کند که موجبات بهره بردن از مزایای بازی نزدیک میز را برای او فراهم خواهدساخت که در سه دلیل قبلی (موارد الف و ب وج) مستتر هستند.زیرا در این حالت می توان حملات قویتر ی با اطمینان بیشتری اجرا کرد که زمان عکس العمل حریف برای جوابگویی به آنها خیلی کمتر از زمانی است که از میز فاصله داریم.

  (جمیل لطف الله نسبی)

  برای اشتراک این مطلب در فیس بوک کلیک کنید
  برچسب ها :
  نظرات کاربران در "چرا باید نزدیک به میز بازی کرد؟(۱)"
  1. محمدرضا از مهریز می‌گه:

   با سلام. ممنون از مطلب مفیدتون.
   چه خوب بود این مطلب در مورد تمام سبکهای بازی ، حتی پن هلدری و آنتی بازها مورد بحث قرار میگرفت. قطعا نتایج خوبی بدونبال داشت
   با احترام

  2. ماهان قاسم پور می‌گه:

   مطلب ارائه شده بسیار جالب وتذکر کاملا مفیدی بود خواهشمند است دررابطه با نکات فنی در تنیس بیشتر مارا مطلع فرمائید از لطف شما سپاسگزارم .

   ماهان قاسم پور عضو نونهالان استان تهران

  3. اسماعیل فتحی می‌گه:

   با سلام و احترام، هر چند بعضی از موارد ذکر شده و نکات مندرج در متن آموزشی قابل نقد میباشد، لیکن سرفصل های آن کلیدی و قابل استفاده است. در پینگ پنگ حال حاضر دنیا، بازی نزدیک به میز یک اصل به حساب می آید. در شیوه های گوناگون بازی دفاعی، نزدیک میز بودن اهمیت کمتری نسبت به شیوه حمله ای دارد.

  4. مدیر سایت می‌گه:

   به نام خدا

   دوست گرامی جناب آقای فتحی
   با سلام
   احتراما، مواردی را که در مورد آنها نقد دارید ذکر بفرمایید تا همه ما از آن بهره ببریم.
   باتشکر

  5. مهدي غفاري می‌گه:

   باسلام وتشکراز مطالب خوب وارزنده استاد بزرگوارمان آقای لطف الله نسبی.

  6. […] مطلب مرتبط:چراباید نزدیک میز بازی کرد(۱) […]


  نظرات

  *

  تازه ترین اخبار