امروز: یکشنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۷ | ۰۲:۰۳:۵۳  آخرین بروزرسانی : آبان ۹ام, ۱۳۹۴
سرخط خبری :
تبلیغات
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۹ آبا ۱۳۹۴ | کد خبر : 46660
  ارسال خبر چاپ خبر
 •         دریافت سرویس با لوپ ساید اسپین بکهند (بکهند موزی) (banana backhand)     یکی از پیشرفته ترین تکنیکهایی که هم اکنون در میان بازیکنان تراز اول دنیا کاربرد فراوانی پیدا کرده است دریافت های ساید اسپین با بکهند لوپ دربرابر سرویس های کوتاه در نقاط مختلف میز است.این تکنیک حتی برای…

   

   

   

   

  دریافت سرویس با لوپ ساید اسپین بکهند

  (بکهند موزی)

  (banana backhand)

   

  1

   

  یکی از پیشرفته ترین تکنیکهایی که هم اکنون در میان بازیکنان تراز اول دنیا کاربرد فراوانی پیدا کرده است دریافت های ساید اسپین با بکهند لوپ دربرابر سرویس های کوتاه در نقاط مختلف میز است.این تکنیک حتی برای دریافت سرویس های ناحیه فورهند  به کار می رود که مقداری با اصول فنی نیز مغایر است .ازآنجاییکه این حرکت شبیه به شکل موز است به بکهند موزی (banana backhand)نیز معروف است.

  در این مطلب سعی شده است  این تکنیک  توضیح داده شود و همچنین برای تقویت عضلاتی که در هنگام اجرا درگیر هستند تمرین هایی ارائه گردد.

   

  توضیحات تکنیکی

   

  به تصاویر زیر توجه کنید:

   

  2 3

   

  حالت آ ماده:

  در تصویر یک بازیکن محل فرود توپ را تشخیص داده است و تصمیم می گیرد که از بکهند ساید اسپین برای دریافت سرویس استفاده کند.وزن بدن تقریبا روی هردو پا است.زاویه بین ساعد وبازو نود درجه است

  درتصویر دوم وسوم . به دلیل اینکه توپ تقریبا در ناحیه عرض بکهند فرود می آید از پای چپ برای نزدیک شدن به میز استفاده شده است سر راکت رو به پایین حرکت کرده وآرنج نیز حرکت روبه بالا را آغاز کرده است

  چرخش به عقب:

   درتصویر چهارم و پنجم وششم سر راکت روبه پایین است و در نزدیکی میز قرار دارد .وزن بدن به تمامی روی پای چپ منتقل شده است و آرنج در انتهای تصویر ششم کاملا بالاتر از سر راکت قرار دارد و زاویه بین ساعد و بازو نود درجه است .مچ دست به سمت عقب شکسته شده است وراکت به سمت راست و خارج از بدن حرکت کرده است.

  چرخش به جلو:

  درتصاویر هفتم وهشتم راکت روبه جلو وبالا حرکت کرده و سمت چپ توپ را درنقطه اوج ، مالش می دهد.این مالش توسط مچ ، ساعد و حرکت دورانی مفصل شانه انجام می شود.

  ادامه حرکت:

  حرکت دست راکت دار به سمت بالا ادامه می یابد.بعد از اجرای تکنیک بازیکن بایدبه سرعت  به خارج از میز حرکت کند وبرای ادامه بازی آماده شود.

  درتصاویر زیر اجرای این  تکنیک را از روبرو می بینیم:

  4

  درهنگامی که از این تکنیک برای دریافت سرویسهای کوتاه در ناحیه فورهند (نزذیک به خط کناری میز) استفاده می شود نحوه حرکت پا ابتدا با هردو پا به سمت راست (حرکت پای اسپرینگ)و سپس با پای راست (حرکت پای تک قدمی)  به داخل  میز است دربقیه حالات فقط از حرکت پای تک قدمی برای دریافت استفاده می شود.

  یکی از دلایلی که می توان برای استفاده از این تکنیک ذکر کرد این است که اجرای بکهند لوپ در برابر توپ های کوتاه که از میز خارج نمی شوند ساده تراز اجرای همین تکنیک با فورهند است زیرا از لحاظ بیومکانیکی،  حرکت اهرم های درگیر در این حرکت راحت تر از فورهند است .

   

  تمریناتی برای تقویت عضلات درگیر در این حرکت

   

  تمرین یکم:

  5

  دراین تمرین بازیکن با دردست داشتن یک وزنه ابتدا بازو را به بالا حرکت می دهد طوری که زاویه بین ساعد و بازو نود درجه است و سپس با باز کردن ساعد زاویه بین بازو و ساعد را به ۱۸۰ درجه تغییر می دهد و سپس به ترتیب عکس حرکت را ادامه می دهد.

   

   

  تمرین دوم:

  6

  دراین تمرین یک وزنه روی آرنج قرار می دهیم و آنرا  به بالا و پایین حرکت می دهیم.

   

   

  تمرین سوم:

   

  7

  دراین تمرین با استفاده از کش و به ترتیبی که در تصویر می بینید حرکت را انجام می دهیم..

   

  تمرین چهارم:

  8

  دراین تصویر بدون استفاده از کش و با استفاده از دست چپ ومقاومت آن در برابر حرکت دست راست،  حرکت راانجام می دهیم. 

  (جمیل لطف الله نسبی)

  برای اشتراک این مطلب در فیس بوک کلیک کنید
  برچسب ها :
  نظرات کاربران در "آموزشی/دریافت سرویس با لوپ ساید اسپین بکهند(موزی)"
  1. مهدي غفاري می‌گه:

   بسیار عالی و آموزنده بود امیدوارم که مربیان کشورمان از این مطالب درج شده نهایت استفاده را بکنند.با تشکر

  2. محسن حیدری می‌گه:

   عالی بود ممنون

  3. محمد فائزپور می‌گه:

   بسیار آموزنده و به درد بخور بود ممنون

  4. هادی می‌گه:

   خیلی جالب بود

  5. پيمان می‌گه:

   آیا بک هند موزی رو روی هر پیچی میشه اجرا کرد؟ بنظرم بیشتر برای پیچ زیر هست.


  نظرات

  *

  تازه ترین اخبار