امروز: دوشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۷ | ۰۷:۱۲:۳۷  آخرین بروزرسانی : مهر ۲۷ام, ۱۳۹۴
سرخط خبری :
تبلیغات
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ | کد خبر : 58173
  ارسال خبر چاپ خبر
 • سالهاست که در ضرورت انجام تمرینات مقاومتی برای رشته تنیس روی میز بین کارشناسان این رشته بحث و اختلاف نظر وجود دارد. گادال سرمربی سابق تیم های ملی فرانسه و کانادا میگوید من برای تمرینات مقاومتی گاتی ین از هیچ نوع وزنه ای استفاده نکردم.اما مربیان المانی و کرواسی و کره و چین بر استفاده…

  amidid

  سالهاست که در ضرورت انجام تمرینات مقاومتی برای رشته تنیس روی میز بین کارشناسان این رشته بحث و اختلاف نظر وجود دارد. گادال سرمربی سابق تیم های ملی فرانسه و کانادا میگوید من برای تمرینات مقاومتی گاتی ین از هیچ نوع وزنه ای استفاده نکردم.اما مربیان المانی و کرواسی و کره و چین بر استفاده از تمرینات مقاومتی (وزنه یا دستگاهی )تاکید دارند.

  به منظور راهنمایی مربیان جهت بکارگیری و یا عدم استفاده از این نوع تمرینات ، نکاتی را بیان تا هم ورزشکاران و هم مربیان ، با توجه به این نکات طراحی تمرینات خود را انجام دهند.

  شایان ذکر است قبل از این تمرینات بایستی گرم کردن اولیه صورت بگیرد تا هم از لحاظ هورمونی و هم از لحاظ امادگی عضلات و مفاصل برای کشش ها و انقباضات و هم از لحاظ ذهنی و روانی ورزشکار اماده انجام فعالیت گردد.تمرینات قدرتی با استفاده از دامنه کامل مفصل انجام میشود و انعطاف پذیری مناسب از کشیدگی لیگامنت ها و ایجاد درد در اطراف مفصل جلوگیری میکند.

  قوانین اساسی در تمرینات مقاومتی

  ۱)افزایش انعطاف پذیری مفصل

  ۲)افزایش قدرت تاندونها

  ۳)افزایش قدرت مرکزی تنه

  ۴)تقویت عضلات ثابت کننده

  ۵)تمرین حرکات به جای تمرین جداگانه عضلات

  باید توجه داشت که مهارتهای ورزشی مانند تنیس روی میز ،حرکات چند مفصلی است و بنابراین به ترتیب مشخصی که زنجیره حرکتی نامیده میشود انقباض صورت میگیرد.

  مثلا یک زنجیره حرکتی در تکنیک لوپ فورهند دور از میز، شامل بسته شدن و باز شدن مچ پا، بسته و باز شدن مفصل زانو ، خم شدن و باز شدن کمر و بالا تنه ،باز و بسته شدن قسمتهای مختلف دست و حرکت بالا تنه حول محور عمودی بدن ، انتقال وزن از پای عقبتر به پای جلو ،برگشت دست از مسیری پایین تر از مسیر اولیه و….. است.

  اهداف اصلی تمرین مقاومتی برای ورزشکاران

   

  ۱)افزایش قدرت عضلانی

  ۲)افزایش هیپر تروفی (حجم عضله)

  ۳)بهبود استقامت عضلانی (توانایی عضلات در انقباضات طولانی مدت زیر بیشینه)

  ۴)بهبود توان عضلانی

  نکته مهم دیگری که مربیان و ورزشکاران محترم باید توجه داشته باشند تعیین فراوانی تمرین مقاومتی است. برای تعداد جلسات تمرین مقاومتی در یک هفته ،۲ فاکتور باید در نظر گرفته شود .

  الف)سطح امادگی جسمانی ورزشکار

  ب)وضعیت فرد (مبتدی ،متوسط یا پیشرفته)

  اهمیت تعداد جلسات تمرین ،به خاطر قرار دادن فرصت کافی جهت ریکاوری در برنامه است.ضمن انکه در انتخاب حرکات تمرین، باید عواملی مانند هدف برنامه تمرین و فصل تمرین در نظر گرفته شود . معمولا در ابتدای فصل و شروع تمرینات امادگی جسمانی ،تمرینات برای عضلات تنه اغاز میشود ،چرا که این عضلات پایه و ستون و دیرک بدن محسوب میشوند و بعد در ادامه فصل بر روی عضلات تخصصی کار میشود .

  هم چنین در ابتدا تمرین مقاومتی با سرعت کم و به ارامی انجام میشود و از نیمه دوم برنامه تمرینی برای همسان سازی سرعت تمرین مقاومتی با سرعت انجام میشود و در انتهای فصل بار تمرین کاهش یافته و در هفته اخر به صفر میرسد.

  دو نوع حرکت تمرین مقاومتی داریم ۱)حرکات تک مفصلی که معمولا در انها گروههای عضلانی کوچک در گیر میشوند . ۲)حرکات چند مفصلی ،که گروههای عضلانی بزرگ در گیر میشوند.

  انتخاب ترتیب حرکات

   

  ابتدا حرکات توانی (حرکات چند مفصلی است که به شکل انفجاری انجام میشود )بعد حرکات چند مفصلی و بعد حرکات تک مفصلی انجام میشود.با توجه به اینکه تنیس روی میز یک ورزش پرتحرک و انفجاری است پس ترجیحا بهتر است از تمرینات چند مفصلی استفاده شود ،مگر اینکه مربیان محترم تشخیص دهند که عضلات خاصی را بایستی بصورت ویژه تقویت کرد .

  انتخاب وزنه یا بار تمرین

  باید دید برنامه ورزشکار دارای چه هدفی است استقامتی یا قدرتی است و یا توان و یا هیپر تروفی است بستگی به نوع برنامه تمرین مقاومتی دارد.امامسئله مهم این است که بسته به سن و جنسیت ورزشکار و هدف برنامه وزنه انتخاب میشود.

  باید توجه داشت سن شروع تمرینات مقاومتی از رده نوجوانان به بعد است چرا که هورمون تستوسترون و هورمون رشد در عوامل موثر بر ساختار عضلات موثرند. هم چنین در این سن رشد استخوانها سریعتر از رشد عضلات است و نیاز بیشتری به بدنسازی مقاومتی است.بویژه انکه چون در ورزش تنیس روی میز یکطرف بدن بیشتر فعالیت دارد ،لازم است برای طرف مخالف نیز برنامه بدنسازی قدرتی تدوین کرد.

  تمرینات قدرتی را براساس ۱RM(یک تکرار بیشینه) برنامه ریزی میکنند. و روشهای مختلفی برای تعیین ان وجود دارد .اما در تنیس روی میز و بخصوص برای دست در بازی ،احساس دست یا hands feeling هم اهمیت فوق العاده داردو و وزنه های مقاومتی سنگین ممکن است بر احساس دست در بازی بخصوص در فصل نزدیک به مسابقه اثر سوئ بگذارند.

  با توجه به اینکه هیپر تروپی و حجیم شدن عضله تا حدودی موجبات کم شدن دامنه حرکتی در تنیس روی میز را فراهم میکند وبا توجه به اینکه ورزش تنیس رویمیز یک ورزش سرعتی با انقیاضات سریع و بالاست . باید تمرین مقاومتی با سرعت بالا و وزنه سبک انجام شود. شایان ذکر است وزن راکت بعنوان یک مقاومت در تمام تمرینات عمل کرده و تا حدود زیادی نیاز ورزشی این رشته را تامین میکند. (دست ازاد و پاها نیاز به تقویت مداوم دارند)

  ویژگی حرکات قدرتی و نیاز به سازگاری ویژه

  الف)سرعت انقباض مورد استفاده در ورزش

  تمرینات قدرتی باید به شکلی طراحی شوند که نسبت به سرعت انقباض ورزش مورد نظر دارای ویژگی باشد ،یعنی همان سرعت را داشته باشد.

  ورزش استقامتی ،سرعت انقباض کند است و تمرین مقاومتی باید به ارامی انجام شود.ورزش سرعتی دارای سرعت بالاست و تمرین مقاومتی باید به سرعت انجام شود.

  ب)نیروی انقباض و حرکت مورد استفاده

  انتخاب حرکت باید ،با توجه به عضلات مورد استفاده در اجرای مهارت تکنیکی ان رشته باشد.

  ج)روشهای تمرینی

  فعالسازی وتحریک حرکت دهنده اصلی را افزایش میدهد.

  د)برای افزایش سرعت فعال شدن و فراخوانی تارهای عضلانی،سرعت فعال شدن واحد های حرکتی،نوع وزنه ها موثر است . وزنه سنگین فراخوانی را زیاد میکند و انقباض سریع ،سرعت فعال شدن واحدهای حرکتی را زیاد میکند.

  ۱) روش تمرینی هرمی

  ۲)روش تمرینی هرمی تخت

  ۳)روش تمرینی هرمی معکوس

  ۴)روش دو هرمی دوگانه

  ۵ )روش سنتی

  ۶)روش استاندارد

  ۷روش مواج

  ۸)روش فزاینده صعودی

  ادامه  دارد………………

  (امیر عمیدی)

  برای اشتراک این مطلب در فیس بوک کلیک کنید
  برچسب ها :
  نظرات کاربران در "تمرینات مقاومتی در تنیس روی میز"
  1. مهدی می‌گه:

   با سلام و احترام خدمت استاد دلسوز آقای عمیدی …
   اطلاعات خوب و کار آمداز علم ورزش قرار دادید ,,,
   از خداوند منان سلامتی و طول عمر برای شما خواستارم ,,,
   و همچنین تشکر از مدیریت سایت به خاطر ایجاد چنین محیطی ؛ علمی و کارآمد

  2. فريدون كيمياوي می‌گه:

   سلام
   با تشکر از آقای عمیدی و مدیر محترم سایت
   خواهشمند است چنانچه امکان داشته باشد موضوعات مطروحه با تصویر از حرکات شرح داده شود .بی نهایت از زحمتتان متشکریم .

  3. amidi می‌گه:

   با سلام دوستان هر کدام از روش ها کلی جداول و روش و کلی مثالها دارد که در این مقال نمی گنجد و باید در علوم ورزشی همراه با کلاسهای مربیگری ۲ و ۱ گفته شود

  4. حبیب قاسمی می‌گه:

   دست مریزاد استاد گرام جناب آقای عمیدی

  5. احمد خجویی می‌گه:

   لطفا منبع این مطلب را ذکر بفرمایید

  6. amidi می‌گه:

   با سلام منبع سوالات تغذیه ای که در بخش سوال و جواب میاید کتابی با عنوان ۱۰۰ سوال و جواب است که بخشی از ان را که خودم ترجمه کرده ام بصورت سوال و جواب در سایت قرار داده میشود . این مطالب دیگر را استنباط خودم از کتابهای فیزیولوژی پیشرفته و تمرینات قدرتی و استقامتی پیشرفته است که داریم پینگ پنگی انرا برای ازمایش و اظهار نظر دوستان رو سایت قرار میدهیم . شاید مفید واقع شد . معمولا این مطالب را من در کلاسهای درجه ۲ و ۱ سابق ارائه میدادم لیکن الان مدتی است که مطالب نیاز داشت که بروز و بهنگام شود

  7. عليرضا زكي زاده می‌گه:

   با سلام و احترام. چرا امروز یادی از این استاد پیشکوست خوب ایران زمین نمی‌شود. آیا مسئولین امروزی سراغ از این مربی با تجربه می‌گیرند. به امید روزی که ما قدر همدیگر را بدانیم و پست و مقام‌ها رفاقت‌هایمان را از بین نبرد.
   این را به جهت دلسوزی برای این ورزش و تشکر از استاد بزرگوارم آقای
   عمیدی نوشتم.

   • مدیر سایت می‌گه:

    به نام خدا
    جناب زکی زاده:
    باسلام
    احتراما،باستحضار می رساند که در این سایت مطالب بسیار زیادی در حوزه آموزش ومباحث کارشناسی ودیدگاهی از جناب عمیدی وجود دارد وخواهد داشت.
    لطفا کم بیشتر در سایت جستجو بفرمایید
    باتشکر

  8. محمدرضا می‌گه:

   با سلام و احترام خدمت تمامی دوستان عزیزم
   در علم بدنسازی سه نکته حایز اهمیت است
   ۱٫ برنامه تمرینی سیستماتیک۲۰ درصد
   ۲٫ استراحت کافی۲۰ درصد
   ۳٫ تغذیه اصولی۸۰ درصد
   لذا اهمیت تغذیه در زمان بدنسازی های تخصصی غیر قابل انکار است. بهترین برنامه ها بدون رعایت دو اصل دیگر فقط عضلات را میسوزانند و کمی هم افزایش نیرو.
   از اصول اصلی بحث تغذیه مصرف مکمل های ضروری و مختص هر فرد با ساختار بدنی و نوع تمرینات است.اینها همه گفته شد ت به این نکته برسم که ماها در این زمینه کم کاری کردیم. چه من به عنوان یک عضو کوچک در شهرستان تا شما بزرگان و سروران خودم که استوانه های تنیس روی میز این آب و خاک هستید
   همیشه کشف جدید از یک سوال آغاز میشود
   آیا استفاده از مکمل ها ( کارخانه ای و یا نوشیدنیهای ورزشی) مفید است؟
   چرا؟
   با تشکر و آرزوی موفقیت


  نظرات

  *

  تازه ترین اخبار