امروز: پنج شنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۷ | ۰۸:۱۲:۱۷  آخرین بروزرسانی : تیر ۲۷ام, ۱۳۹۰
سرخط خبری :
تبلیغات
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۰ | کد خبر : 686
  ارسال خبر چاپ خبر
 • تاریخچه تنیس روی میز : مبدا پیدایش تنیس روی میز هم مثل بسیاری از ورزشهای دیگر بدرستی معلوم نیست . آقای « ایور مونتاگو » ، یکی از نمایندگان فدراسیون بین المللی تنیس روی میز و احیاء کننده ی این ورزش چنین میگوید : بازی تنیس روی میز ابتدا در سالنهای سر پوشیده شروع شد…

  تاریخچه تنیس روی میز : مبدا پیدایش تنیس روی میز هم مثل بسیاری از ورزشهای دیگر بدرستی معلوم نیست . آقای « ایور مونتاگو » ، یکی از نمایندگان فدراسیون بین المللی تنیس روی میز و احیاء کننده ی این ورزش چنین میگوید : بازی تنیس روی میز ابتدا در سالنهای سر پوشیده شروع شد ، اما پس از مدتی ، از محدودیت خارج شد و در فضای باز و روی چمنها رواج گرفت . این تحول در سال ۱۸۸۰ اتفاق افتاد . شاید بتوان گفت : در سال ۱۸۷۷ بود که بازی انفرادی مردان انجام شد . عده ای از کارشناسان معتقدند که این بازی ابتدا در قرن نوزدهم و در انگلستان متداول شد و مردم انگلیس در خانه ها به این بازی می پرداختند .
  اما بعد از مدتی توسط مردم و افسران انگلیسی به سایر نقاط جهان نیز انتقال یافت . این ورزش قبل از پینگ پنگ نامهای دیگری از قبیل گوسیما ،پیم پام ، ویف واف و تنیس داخل سالن داشته است . امما با تاسیس فدراسیون بین المللی برای این رشته ورزشی ، تنیس روی میز نام گرفت . در سال ۱۹۲۶ در نتیجه ی بحثها و تلاشهای آقای « جورج لمان » فدراسیون بین المللی تنیس روی میز تاسیس شد و اولین کنگره آن با شرکت نمایندگان کشورهای اطریش ، چکسلواکی ، دانمارک ، آلمان ، انگلستان ، مجارستان ، هند ، سوئد و ولز در لندن تشکیل گشته و قوانین مربوط به مسابقات به تصویب رسید .
  ایور مونتاگو نیز که از مسئولین ساعی و احیا کننده این ورزش بود به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی تنیس روی میز انتخاب شد و متعاقب آن در ششم دسامبر ۱۹۲۶ اولین دوره مسابقات جهانی با شرکت ۷ کشور ( انگلستان – آلمان – اطریش – چکسلواکی –مجارستان – ولز – هند ) در تالار یادبود لندنبرگزار شد . این مسابقات تا سال ۱۹۵۷ هر سال یکبار ( البته در حین جنگ جهانی دوم { ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۷ } برگزار نشد ) برگزار میشد و از آن پس تا کنون ، هر دو سال یکبار برگزار میگردد . در ایران نیز تنیس روی میز از سال ۱۳۷۱ در جنوب کشور و در شهرهای آبادان ، مسجد سلیمان و آغاجری که محل اجتماع خارجیان و افسران انگلیسی بود رواج یافت . در سال ۱۳۲۴ مسابقاتی بین باشگاههای خصوصی و دسته های آزاد و با حضور خارجیان مقیم ایران برگزار شد . از آنجا که این ورزش در سال ۱۳۲۵ به طور جدی تری مورد توجه قرار گرفت ، فدراسیون تنیس و تنیس روی میز توام به ریاست « آقا خان بختیار » تشکیل شد و کار خود را با برگزاری مسابقات مختلف بین باشگاهها و دسته های آزاد آغاز و دنبال نمود .
  پس از وی تصدی فدراسیون به « محمود جاجبی » واگذار گردید . در سال ۱۳۲۶ این فدراسیون به عضویت فدراسیون بین المللی تنیس روی میز در آمد و در همان سال جایزه نخست دوبل آقایان جهان به نام «کاپ ایران» در نظر گرفته شد . در سال ۱۳۳۲ برای اولین بار مسابقات فهرمانی کشور در تهران برگزار شد و در سال ۱۳۴۶ تنیس از تنیس روی میز جدا گردیده و هر کدام به فدراسیونی مستقل تبدیل شدند و «غفور آلبا» به ریاست فدراسیون تینس روی میز ایران منصوب شد . تمامی رئیسان فدراسیون تنیس روی میز ایران از تاریخ تاسیس خود تا کنون به قرار زیر میباشد : ۱- آقا خان بختیار از سال ( ۱۳۲۶ الی ۱۳۲۷) ۲- محمود حاجبی ( ۱۳۲۷ الی ۱۳۴۶) ۳- غفور آلبا ( ۱۳۴۶ الی ۱۳۴۸) ۴- محسن آروین ( ۱۳۴۸ الی ۱۳۵۰) ۵- امیر امین ( ۱۳۵۱ الی ۱۳۵۵) ۶- شاهرخ امیر ارجمند ( ۱۳۵۶ الی ۱۳۵۷) ۷- امیر میر صادقی (۱۳۵۸ الی ۱۳۵۹) ۸- رضا لواسانی ( ۱۳۵۹ الی ۱۳۶۰) ۹- علی اکبری آرمند ( ۱۳۶۰ الی ۱۳۶۳) ۱۰- احمد صفوی زاده ( ۱۳۶۳ الی ۱۳۶۶) ۱۱- علی اکبر آرمند ( ۱۳۶۶ الی ۱۳۷۰) ۱۲- محمد مجد آراء (۱۳۷۰ الی ۱۳۷۴) ۱۳- شاهرخ شهنازی ( ۱۳۷۵ _ تاکنون) ودرحال حاضر آقای زارع پور این مسئولیت را عهده دار می باشند.
  برای اشتراک این مطلب در فیس بوک کلیک کنید
  برچسب ها :
  نظرات کاربران در "تاریخچه پینگ پنگ"
  1. بهار می‌گه:

   سلام.خسته نباشید.
   بابت این مطالب خوب و مفید و به درد بخور ممنون.
   *مرسی* *بهار*


  نظرات

  *

  تازه ترین اخبار